Naga Marketsmoneta funtowa na wykresieInwestorzy są najbardziej spadkowo nastawieni do funta od czasu, gdy Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku. Wszystko w związku z kryzysem w brytyjskim rządzie i wyceną rosnącego prawdopodobieństwa braku wotum zaufania dla premier Theresy May.


Premia za zakup opcji put na notowania funta (GBP) w stosunku do opcji call jest największa od czerwca 2016 roku, przy czym Sunday Times donosi, że siedmiu czołowych konserwatywnych posłów przygotowuje kampanie mające na celu wyparcie szefowej rządu. Głosowanie w sprawie wotum zaufania może mieć miejsce już w najbliższy wtorek, zgodnie z informacjami podawanymi przez gazetę.

W zeszłym tygodniu kurs funta zmniejszył się o ponad 1 procent po tym, jak kilku parlamentarzystów z obozu konserwatywnego postanowiło zrezygnować ze swoich stanowisk prezentując tym brak swojej zgody co do warunków, na których UK powinna opuścić struktury Zjednoczonej Europy. Najsilniejszym ciosem okazała się rezygnacja sekretarza ds. Brexitu, który uważany był za największego propagatora działań Theresy May. Zawirowania polityczne otworzyły wiele zagrożeń przed funtem szterlingiem, w tym perspektywę nowych wyborów, a nawet drugiego referendum.

Jeśli brytyjskiej premier uda się utrzymać przy władzy, nadal będzie miała problem z zawarciem umowy z Brukselą – w obecnej formie ta pozostawia Wielką Brytanię związaną z unią celną Unii Europejskiej, za pośrednictwem parlamentu. RBC Capital Markets stwierdził w zeszłym tygodniu, że najlepsze i najgorsze scenariusze mogą doprowadzić do 10-procentowej fluktuacji waluty.

Kurs funta szterlinga (GBP) na piątkowym zamknięciu
GBP/USD D1

Informacje związane z Brexitem, które pojawiły się w trakcie weekendu:

  • Siedmiu konserwatystów, w tym Boris Johnson, David Davis i Dominic Raab przygotowują kampanie przeciwko Theresie May, jak podaje gazeta Sunday Times
  • May mówi, że na stole nie ma planu alternatywnego, podaje z kolei The Sun
  • Nieco mniej niż połowa dorosłych Brytyjczyków chce, aby May utrzymała stanowisko, według sondażu ComRes opublikowanego przez Sunday Mirror i Sunday Express

Podczas piątkowego zamknięcia GBP/USD kosztował 1,2834 dolara. W stosunku do euro był on wart 88,96 pensów, spadając o 1,8 procent.

“Ryzyko Brexitu bez porozumienia jest większe niż wydawało się do tej pory i niż wyceniał rynek”, powiedział John Goldie, przedstawiciel brokera Argentex LLP, odnosząc się do możliwych przyszłych scenariuszy. Jego zdaniem waluta może spaść do poziomu parytetu wobec euro.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here