Most w Londynie, UKW przyszłym tygodniu kurs funta może silnie reagować na zaplanowaną na wtorek publikacje raportu z brytyjskiego rynku pracy, prezentującego kondycję zatrudnienia w styczniu. Oprócz tego waluta UK będzie nadal narażona na niepewność związaną z Brexitem oraz zaplanowanym na 27 lutego głosowaniem w sprawie umowy Theresy May z Brukselą.


Stopa bezrobocia stabilnie, inflacja zarobkowa w górę?

Zaplanowana na wtorek, 19 lutego, publikacja raportu z brytyjskiego rynku pracy pokaże między innymi jak na przestrzeni stycznia zmieniała się brytyjska stopa bezrobocia, średnie wynagrodzenia oraz ile wynosiła liczba zasiłków dla bezrobotnych.

Bezrobocie od sierpnia kształtuje się na rekordowo niskich poziomach około 4% i zdaniem ONS (brytyjskiego urzędu statystycznego) została utrzymana również w styczniu. Jednocześnie inflacja zarobkowa, czyli wskaźnik dynamiki wzrostu zarobków brytyjskich pracowników ma wzrosnąć do 3,5% z 3,4%. Oznaczałoby to szósty miesiąc wzrostu z rzędu i najwyższą wartość wskaźnika od 9 lat. Pomimo obaw dotyczących Brexitu wskaźniki wzrostu zarobków przy jednoczesnym spadku inflacji powodują, że siła nabywcza funta brytyjskiego dawno nie była tak wysoka.

Wspomniane dane makroekonomiczne zostaną przedstawione przez ONS o godzinie 10:30, od wtorkowego ranka można spodziewać się więc wzmożonej aktywności na kursie funta.

Kurs funta stabilny mimo zawirowań związanych z Brexitem

Chociaż od zeszłorocznych szczytów do tegorocznych minimów, kurs funta osuwał się o 14% (w stosunku do dolara), to zdaniem analityków jego sytuacja nadal jest relatywnie stabilna – w obliczu tak dużej niepewności rynkowej i gospodarczej jaką jest Brexit.

kurs funta 16 lutego
Kurs funta w lutym konsoliduje w stosunku do kursu dolara. Źródło: Tradingview.com

GBP/USD kończył tydzień wyraźnie wzrostową sesją, cena znajduje się jednak pod wstęgą średnich ruchomych (50 i 200 okresową EMA), w krótkoterminowej konsolidacji wyznaczanej przez 1,27 oraz poziomy poniżej 1,30. W tym przedziale kurs jest relatywnie bezpieczny – wybicie górą dałoby szansę na umocnienie funta w kierunku 1,32, natomiast wybicie dołem do ponownego przetestowania tegorocznych minimów.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here