Naga MarketsKurs funta do złotego rósł w październiku najsilniej od sierpnia 2019Kurs funta w październiku skorzystał z deprecjacji złotego i zaliczył najlepszy wzrostowy miesiąc od ponad roku. Polska waluta cały październik mocno zniżkowała względem funta, jednak ostatni tydzień października okazał się solidną rakietą, która wybiła kurs funta w górę aż o 1,97%

  • Tegoroczne maksimum kursu GBP/PLN to 5,25382 zł
  • W październiku funt podrożał najsilniej od sierpnia 2019
  • Złoty opadł w zeszłym miesiącu względem szeregu głównych walut

Kurs funta mocno w górę w październiku. GBP/PLN rósł o 12 gr.

Polski złoty, który należy do grupy walut rynków wschodzących, niezbyt dobrze radzi sobie w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa się nasila, a szczególnie właśnie teraz. Ostatni miesiąc przyniósł załamanie notowań złotówki względem wszystkich głównych par walutowych, w tym franka, euro, dolara, a także funta.

Kurs funta do złotego rósł w październiku najsilniej od sierpnia 2019
Notowania kursu GBP/PLN w ostatniej dekadzie. Źródło: tradingview.com

GBP nie aprecjonował względem PLN tak mocno od aż 14 miesięcy! Październik przyniósł kursowi GBP/USD zwyżkę aż o 2,60%, a ostatni tak duży miesięczny wzrost miał miejsce w sierpniu 2019 roku.

Plus500

Kurs funta wyznaczył siedmiomiesięczne maksima powyżej 5,14 zł

To już czwarty z rzędu miesiąc, który kurs funta zakończył na plusie. Warto zaznaczyć, że w pewnym momencie w wrześniu, funt był tak tani jak 4,79020 zł, podczas gdy październik zakończony został na 5,12133 zł i właśnie w nim wyznaczone został siedmiomiesięczne maksima na 5,14584 zł.

Zobacz również: Kurs euro (EUR/USD): prognoza niepewnej przyszłości na kolejne miesiące

Kurs funta do złotego rósł w październiku najsilniej od sierpnia 2019
Notowania kursu GBP/PLN w ostatnich miesiącach. Źródło: tradingview.om

Jeśli sytuacja pandemiczna w Polsce będzie pogarszać się relatywnie bardziej niż na zachodzie Europy i przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, możliwe jest, że kurs dobije do 5,25 zł. Do tego jednak potrzebne będzie pozytywne zakończenie rozmów nad umową handlową między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

W tym momencie trudno jednak mówić o progresie rozmów między UE a UK. Kwestie sporne nadal nie pozostają nierozstrzygnięte, a czasu jest coraz mniej. Ostateczny termin na osiągnięcie porozumienia to bowiem koniec tego roku, gdy przestaje obowiązywać okres przejściowy po opuszczeniu Unii Europejskiej.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here