Kurs funta do złotego (GBP/PLN) po 4,8117 zł w sobotę 12 wrześniaNa zakończenie tygodnia mieliśmy do czynienia z szeregiem wydarzeń, które wpływały na kurs funta. Z jednej strony sukces zatwierdzenia pierwszej umowy handlowej po Brexicie (z Japonią) wspierał umocnienie funta, a z drugiej zamieszanie związane z negocjacjami w sprawie handlu z Unią Europejską po zakończeniu okresu przejściowego spychał brytyjską walutę w kierunku przeciwnym. Obecnie między UK i UE brak porozumienia, a rząd premiera Johnsona przygotowuje się do opublikowania nowych przepisów mających na celu osłabienie mocy prawnej umowy rozwodowej. Rzecz jasna, nie podoba się to UE, która zagroziła wejściem na drogę sądową przeciwko UK. Scenariusz hard brexit staje się zatem coraz bardziej prawdopodobny.

Sprawdźmy jak wygląda aktualna sytuacja techniczna na kursie GBP do PLN na interwale tygodniowym i dziennym.

Kurs funta (GBP/PLN) w silnym trendzie spadkowym

Kurs funta w ciągu tego tygodnia zaliczył sporą obniżkę, bo aż o 4,17% kasując wzrosty wypracowane od końca lipca do początku września. Po silnej spadkowej sesji w czwartek, w której funt osunął się o 1,40% do 4,82632 zł, piątkowe notowania przyniosły dalszą obniżkę o 0,49% do 4,80290 zł.

Pocieszeniem w tym przypadku jest zatrzymanie się pary GBP/PLN powyżej 4,80 zł pod koniec tygodnia, ponieważ w trakcie piątkowej sesji kurs przebił chwilowo to wsparcie schodząc do 4,79020 zł.

Na ten moment kluczowym wsparciem jest 4,80000 zł oraz później 4,78000 zł, ale w przypadku dalszej kontynuacji spadków możliwe jest sprawdzenie przez kurs funta nawet poziomów z dołka w marcu na 4,73542 zł.

Oscylator MACD dał na wykresie dziennym w środę sygnał sprzedaży, a fundamenty wskazują raczej na możliwą kontynuację spadków.

Kurs funta w interwale tygodniowym nadal konsoliduje

Spoglądając na notowania kursu funta brytyjskiego do złotego w interwale tygodniowym widać, że w przypadku kontynuacji spadków, brytyjskiej walucie nie jest aż tak daleko do kontynuacji spadków do zakresu 4,73000 – 4,75000, czyli okolic marcowego dołka.

Zdecydowana czerwona świeca sprowadziła kurs z oporu na 5,0000 zł dając do zrozumienia, że powrót powyżej tego poziomu w najbliższym terminie na ten moment nie jest prawdopodobny.

Realizacja scenariuszu hard brexit, będzie zapewne kierować funta w okolice 3-letnich minimów na 4,60000 zł

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here