Naga MarketsKurs funta do dolara (GBP/USD) stłumiony przez obawy inflacyjneKurs funta osunął się w środę o 0,62 proc., a wczoraj wrócił w okolice okrągłego poziomu 1,40 USD. Notowania GBP w relacji do USD pozostają stłumione, gdyż inwestorzy rozważają, jak silny wzrost inflacji odbije się na działaniach Rezerwy Federalnej (Fed).

  • Wzrost inflacji w USA może wcale nie być “przejściowy”
  • ING sądzi, że podwyżka stóp proc. przez Fed nastąpi wcześniej niż oczekiwano
  • Indyjska mutacja koronawirusa zagrożeniem dla wzrostu kursu funta 

Fed może szybciej podnieść stopy proc., uważa ING

Wtorkowa publikacja amerykańskiej inflacji konsumenckiej (CPI) wskazał na wzrost z 2,6% do 4,2% w kwietniu. Był to najwyższy odczyt od września 2008 roku, a także znacznie przekroczył oczekiwania rynków (3,6%).

Te artykuły również Cię zainteresują
Szokująco gwałtowny wzrost inflacji wzbudził wątpliwości, co do przekonania Rezerwy Federalnej, że wzrost ten będzie „przejściowy”. Skłonił też dolarowych inwestorów do zrewidowania swoich oczekiwań, co do tego, kiedy Fed dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych.

— Niepokojące są również dowody na zwiększanie się presji cenowej. Coraz bardziej wątpimy w stanowisko Fed, że jest to przejściowe i sądzimy, że bank podwyższy stopy procentowe znacznie wcześniej niż w 2024 r. – skomentował James Knightley, ekonomista w ING.

— W sytuacji, gdy gospodarka wraca do normy, miejsca pracy powracają, a inflacja prawdopodobnie utrzyma się na wyższym poziomie przez dłuższy czas, nadal widzimy ryzyko przesunięte w kierunku wcześniejszej podwyżki stóp procentowych na 1 kw. 2023 – niż obecnie przewiduje Rezerwa Federalna – początek 2024 r. – dodał Knightley.

Powyższe stanowi argument za wzrostem notowań dolara. Z kolei zagrożenia dla funta stanowią obawy o rozprzestrzenianie się mutacji koronawirusa, którego po raz pierwszy wykryto w Indiach.

Jak powiedział Boris Johnson, indyjski szczep koronawirusa „zwiększa obawy” Wielkiej Brytanii i że inne nowe warianty mogą nadal „stanowić potencjalnie śmiertelne zagrożenie” dla tego kraju.

Dziś natomiast głównym katalizatorem zmian kursu pary walutowej GBP/USD będzie publikacja  danych o sprzedaży detalicznej w USA.

invest

Ekonomiści przewidują gwałtowne spowolnienie wzrostu sprzedaży w zeszłym miesiącu, co może zagrozić dolarowi amerykańskiemu.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.

Kurs funta (GBP/USD) nakreślił pin bara na wsparciu

Podczas wczorajszej sesji, kurs funta szterlinga w relacji do dolara amerykańskiego spadł do okrągłego poziomu 1,40 USD. Jednakże, do końca sesji większość tego spadku została zniesiona, a na wykresie dziennym GBP/USD uformował się pin bar.

Wybicie maksimów tej formacji dawałoby szansę na skuteczne odbicie od strefy wsparcia w obrębie 1,40 USD. Najbliższy cel stanowiłby szczyt przy 1,4167 USD, a kluczowy opór wypada na tegorocznych maksimach (1,4241 USD).

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowanie jsw | pgnig akcje cena | kurs dolars | kurs funta szterlinga | ceny ropy wti | forum gieldowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here