Naga MarketsKurs funta coraz bliżej 1,30 USD. GBP najsilniejszą walutą G8Kurs funta szterlinga jest dziś najsilniejszą walutą grupy G8, a para walutowa GBP/USD rośnie już 9. dzień z rzędu. Po wybiciu kluczowego oporu na koniec ubiegłego tygodnia, odsłonięty został okrągły poziom 1,30 USD, do którego kabel zbliża się w zawrotnym tempie. Co wspiera tak silny wzrost funta?

  • Funt szterling radzi dziś sobie najlepiej spośród walut G8
  • Za umocnienie GBP może odpowiadać słabość brytyjskiego rynku akcji 
  • Para walutowa GBP/USD zbliża się do poziomu 1,30.

Silny jak… funt szterling

Niektórzy analitycy za powód wzrostu brytyjskiej waluty upatrują przywrócenie równowagi w branży zarządzania aktywami na koniec miesiąca.
– GBP był najlepiej prosperującą walutą G10. Nie było wyraźnych fundamentalnych czynników wpływających na wzrost. Biorąc pod uwagę porę miesiąca, podejrzewam, że wynikało to z przywracania równowagi przepływów wynikających ze słabych wyników brytyjskiego rynku akcji w tym miesiącu – powiedział Marshall Gittler, szef działu badań inwestycyjnych w BDSwiss Group.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Funt może jednak zyskiwać także z innych powodów, rośnie bowiem tempo ożywienia gospodarczego Wielkiej Brytanii, a zatem kraj może nie zostać mocno w tyle za gospodarkami Unii Europejskiej.

Ponadto, istotne znacznie mogą mieć negocjacje ws. Brexitu, a konkretnie tego, jak będą wyglądać stosunki Wielkiej Brytanii z UE po zakończeniu okresu przejściowego.

Funt szterling znalazł się w pewnym stopniu pomiędzy umacniającym się euro a tracącym na wartości dolarem. W miarę przesuwania się uwagi z funduszu odbudowy UE prawdopodobnie w stronę trwających rozmów ws. Brexitu, widzimy potencjał, aby funt szterling wzmocnił się dzięki pozytywnym nastrojom wokół tych dyskusji. Nadal oczekujemy postęp w tych rozmowach otwierający drzwi do porozumienia, które zostanie zawarte prawdopodobnie jesienią. Oczekujemy również, że gospodarka Wielkiej Brytanii będzie nadal nadrabiać zaległości za resztą Europy – powiedział Gaétan Peroux, strateg w UBS.

Kurs funta 40-pipsów od 1,30 USD

Na koniec minionego tygodnia, bykom udało się pokonać ważną strefę oporu, która na parze walutowej GBP/USD zlokalizowana była w okolicach 1,2750. Umocnienie w tym tygodniu o 1,4 proc. prowadzi kurs funta bez przerwy do okrągłego poziomu 1,30 USD.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
GBP/USD – wykres dzienny

Wspomniany wyżej poziom 1,30 stanowi na kablu barierę psychologiczną. Kluczowy opór znajdziemy natomiast w okolicach 1,32 USD, gdzie znajduje się szczyt, po którym w marcu wystartowała potężna wyprzedaż.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here