Naga MarketsKurs funta: Co czeka parę walutową GBP/PLN w 2021 roku?Wycena funta do złotego (GBP/PLN) w 2021 roku będzie zależała od dwóch kluczowych czynników: sytuacji związanej z koronawirusem oraz wyników Wielkiej Brytanii po Brexicie, twierdzą analitycy Capital.com. Polski złoty zyskiwał na wartości w stosunku do brytyjskiej waluty od 2016 roku, ponieważ rynki walutowe dodawały premię za ryzyko do funta. Brytyjska waluta zdołała się odbić pod koniec 2017 roku, ale wirus i niestabilne negocjacje handlowe ograniczyły jej potencjał. Jak sytuacja może się potoczyć w bieżącym roku?

  • Kurs funta (GBP/PLN) zależny od nowych umów handlowych Wielkiej Brytanii oraz sytuacją związaną z koronawirusem
  • Stopy procentowe również będą motorem napędowym dla pary walutowej
  • Analitycy jak na razie nie zakłądają powrotu poniżej poziomu 5 zł

Kurs funta (GBP/PLN) zależny od wielu czynników

Funt szterling jest jedną z najczęściej wymienianych walut na świecie, natomiast para EUR/GBP jest kluczowym wskaźnikiem przepływów inwestycyjnych i rozwoju sytuacji politycznej w strefie euro. Znaczenie funta brytyjskiego związane jest z jego statusem jako waluty jednego z kluczowych centrów finansowych na świecie, natomiast polska gospodarka jest największą spośród wschodzących krajów Unii Europejskiej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wszelkie przewidywania dotyczące kursu funta do złotówki opierają się w dużej mierze na standardowych analizach stosowanych na rynkach walutowych, do których należą: czynniki ekonomiczne każdego z krajów oraz ich powiązania w handlu i biznesie.

– Handel jest istotnym czynnikiem wpływającym na kursy walutowe, a polska gospodarka w porównaniu do brytyjskiej jest bardziej zależna od handlu z UE, tym samym od wartości wspólnej waluty europejskiej. Polska wciąż eksportuje około 6,5 procent swoich towarów do Wielkiej Brytanii, jednak jest to niewiele w porównaniu z 27,5 procentami, które trafiają do Niemiec. Eksportowane są głównie części samochodowe. Czechy, Francja i Włochy stanowią łącznie kolejne 15 procent polskiego eksportu – komentuje Capital.com.

Niemcy są również największym dostawcą importu do Polski, podczas gdy udział Wielkiej Brytanii w imporcie nie przekracza czterech procent. Polska stanowi tylko 1,5 procent eksportu Wielkiej Brytanii, co oznacza, że funt jest mniej wrażliwy na wymianę handlową między tymi krajami.

Capitalcom

Prognozy dla GBP/PLN na 2021 rok

Kurs GBP/PLN spadł z poziomu 5,200 do 4,800 i obecnie znajduje się w trendzie bocznym pomiędzy tymi wartościami. Ewentualne wybicie z tych dwóch poziomów powinno określić dalszą drogę. Funt nie był w stanie odskoczyć od podpisania umowy w sprawie Brexitu ze względu na ostatnie ścisłe blokady kraju z powodu koronawirusa.

Prognoza kursu PLN do GBP na 2021 rok będzie zależała od tego, czy Wielka Brytania będzie w stanie rozwijać się poza Unią Europejską oraz stabilnie wyjść kryzysu spowodowanego COVID-19.

Po ogłoszeniu Brexitu, brytyjska gospodarka musi znaleźć złoty środek przy zawieraniu nowych umów handlowych z krajami spoza UE, które promowałyby optymizm dla brytyjskich eksporterów. Może to być czynnikiem sprzyjającym złotemu. Z drugiej strony Wielka Brytania będzie miała możliwość przyciągnięcia nowego kapitału inwestycyjnego – niepewność związana z Brexitem minęła, a to może spowodować ożywienie na rynkach finansowych tego kraju.

Od końca stycznia w Wielkiej Brytanii podano prawie siedem milionów szczepionek przeciwko wirusowi, zapewniono również szczepionki 78 procentom osób w wieku powyżej 80 lat. Dla porównania, Unia Europejska nie jest w stanie efektywnie uruchomić swojego programu szczepień, ponieważ producenci leków Pfizer i AstraZeneca ogłosili opóźnienia w realizacji unijnych szczepionek. Jeśli Wielka Brytania będzie mogła szybciej otworzyć swoją gospodarkę, będzie to miało negatywny wpływ na polskie inwestycje, a tym samym na złotego.

Czynniki związane ze stopami procentowymi również będą motorem napędowym dla GBP/PLN. Bank Anglii opóźnił jakikolwiek ruch w kierunku ujemnych stóp procentowych ze względu na podpisanie umowy w sprawie Brexitu. Z drugiej strony, polskie stopy procentowe mogą spaść poniżej zera, jeśli wirus spowoduje dalsze szkody w gospodarce. Prezes polskiego banku centralnego potwierdził to w jednym z ostatnich wywiadów. Zarówno Wielka Brytania, jak i Polska mają stopy procentowe obniżone do rekordowo niskiego poziomu wynoszącego 0,1 procent.

Reasumując, jeśli brytyjska gospodarka będzie kontynuowała sprawny proces szczepień oraz osiągnie dobre wyniki po Brexicie, wówczas GBP/PLN może poruszać się powyżej maksimów z 2020 roku, które znajdowały się na poziomie 5,20.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro dolar | kurs zlotowki | bitcoin era opinie | notowania walut w czasie rzeczywistym | cena dolara |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here