Naga MarketsKurs funta brytyjskiego tonie. GBP/PLN wyraźnie pod 5 złNotowania brytyjskiej waluty dziś przed południem załamały się ze względu na zbliżający się termin porozumienia w sprawie brexitu i braku postępów w negocjacjach. Wcześniej inwestorzy raczej dość optymistycznie patrzyli w przyszłość relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Teraz ten pogląd szybko zdają się rewidować.

Spadek funta brytyjskiego

Kurs pary walutowej GBP/USD spadł w poniedziałek rano o ponad 1,5 proc., poniżej poziomu 1,3250. W rezultacie dość gwałtownie została przerwana dobra passa funta brytyjskiego, która trwała od września 2020 r. Wtedy też kurs GBP/USD wzrósł z poziomu 1,2683 do 1,3540. W ubiegły piątek, 4 grudnia funt był najdroższy w relacji do dolara amerykańskiego od maja 2018 r. Z kolei z rynku opcji walutowych zdawały się płynąć sygnały, że zawarcie porozumienia w sprawie brexitu jest już w cenach. Jednak ostatnie komentarze polityków mogę temu przeczyć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Główny negocjator Unii Europejskiej Michel Barnier powiedział w Brukseli, że jest nie jest optymistą co do perspektyw porozumienia z Wielką Brytanią, podczas gdy irlandzki premier Micheal Martin przekazał w niedzielę, że szanse na porozumienie wynoszą 50 proc.

Brytyjski premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mają wieczorem dokonać przeglądu sytuacji. Jednak jak donosi „The Sun” premier Wielkiej Brytanii jest gotowy wycofać się z rozmów handlowych z UE i to nawet w ciągu kilku godzin, co jeszcze bardziej może podgrzewać i tak już nerwową atmosferę. Potwierdzeniem trudnej sytuacji mogą być słowa jednego z brytyjskich urzędników cytowane przez agencję Bloomberg: „rozmowy muszą wykazać postęp do dzisiejszego wieczoru, jeśli mają być kontynuowane”.

Wraz z załamaniem notowań funta brytyjskiego osłabiły się także notowania euro. Kurs EUR/USD spadł z ok. 1,2140 do 1,2080. Tymczasem umocnienie USD mogło prowadzić także do wzrostu kursu USD/PLN, gdzie dolar umocnił się z 3,67 do 3,71 PLN.

Obecny tydzień może być kluczowy dla euro, funta oraz dla złotego. Wspomniane negocjacje w sprawie brexitu mogą przyczynić się do dalszej wzmożonej zmienności na parach walutowych z GBP. Euro z kolei czeka na decyzję Europejskiego Banku Centralnego i zwiększenie programu skupu obligacji, możliwe też, że na interwencję związaną ze zbyt wysokim kursem wymiany EUR/USD, a złoty z kolei czeka na weto lub jego brak w sprawie unijnego budżetu. To wszystko może wydarzyć się już w ten czwartek, a dzisiejsze wydarzenia na funcie wydają się dopiero preludium przed tym, co czeka nas w końcówce tego tygodnia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here