Brexit pozostaje najważniejszym tematem determinującym notowania funta szterlinga. Choć do jego zakończenia pozostało jeszcze pół roku (29 marzec 2019 r.) to każda nowa informacja wywołuje wiele emocji, a co za tym idzie dostarcza zwiększonej zmienności na instrumentach związanych z funtem. Ciągła niepewność rynku i obawy o brak porozumienia między Unią Europejską, a Wielką Brytanią przy jednoczesnych pozytywnych informacjach sugerujących chęć kompromisu sprawiają, iż notowania pary EUR/GBP pomimo większej fluktuacji ceny oscylują w granicach poziomów widzianych na początku roku.


Wczorajsza konferencja partii konserwatywnej uspokoiła nieco rynkowe obawy, zmniejszając tym samym ryzyko wzrostu dla EUR/GBP. Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson poparł premier Theresę May w dalszym przeprowadzaniu Brexitu. Nadchodzące przemówienie pani premier powinno wywołać dużą zmienność oraz wyeksponować funta na ryzyko związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Obecnie notowania EUR/GBP oscylują przy poziomie 0.89. Pod koniec zeszłego roku przebita została główna linia trendu wzrostowego i od tamtej pory zakres notowań pozostaje w konsolidacji w oczekiwaniu na konkretne informacje. W przypadku braku porozumienia na linii UE-UK notowania powinny w szybkim tempie dotrzeć do poziomu 0.9264, gdzie znajduje się podwójny szczyt, który cena osiągała w 2016 i 2017 roku. Jeśli koszta i straty dla Wielkiej Brytanii byłyby większe niż wszelkie rynkowe oczekiwania, należy oczekiwać osiągnięcia parytetu na EUR/GBP.

Jednak taki scenariusz pozostaje mniej prawdopodobny, gdyż obu stronom zależy na osiągnięciu korzystnych umów. Jeśli strony dojdą do bezproblemowego porozumienia (“soft Brexit”), najbliższym wsparciem cenowym są tegoroczne minima w okolicach 0.87, a w przypadku przebicia tego poziomu kolejnym jest 0.83, gdzie z kolei znajduje się dołek z 2017 roku oraz istotny test poziomu pod koniec 2016 r.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułFałszywy twórca Ethereum wyłudził na Instagramie 37 ETH
Następny artykułTMS: EUR/USD po 1.22 w I kw. 2019 r.
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here