Naga MarketsKurs funta bez wzrostów, euro chwilowo łapie oddech. Notowania dolara w dół w poniedziałekWygląda na to, że północno-wschodnia część USA zdołała przetrwać tropikalną burzę Henri, a rynki akcji rozpoczynają tydzień na nieco stabilniejszych podstawach po burzliwym okresie pod koniec ubiegłego tygodnia. W poniedziałek inwestorzy skupiają się na publikacjach PMI za sierpień w Europie i USA, a także na ocenie, czy inwestorzy chcą powrócić do ryzykownych aktywów przed piątkowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej (Fed) w Jackson Hole.

Kurs dolara: Rajd odetchnął

Dolar otwiera nowy tydzień słabiej niż poprzednie, ponieważ aktywa ryzykowne zaczynają się odradzać. Ruch rozpoczął się w piątek, kiedy Kaplan z Fed, jeden z bardziej jastrzębich członków FOMC zasugerował, że może zmienić swoje wezwanie do wcześniejszego ograniczenia wydatków przez Fed jeśli okaże się, że wariant Delta szkodzi perspektywom wzrostu w USA.Spadek wartości kursu dolara nabrał nieco tempa po nocnym ożywieniu na azjatyckich rynkach akcji. Silne dane handlowe z Korei na początku sierpnia oraz sygnały, że np. liczba spraw w Tajlandii może zwalniać, zdają się zachęcać do kupowania lokalnych rynków. Nawet chińskie rynki akcji odnotowują wzrost, co było ostatnio rzadko spotykane.

– Co więcej, USD/CNY nadal jest kwotowany przez PBOC poniżej psychologicznego poziomu 6,50, co naszym zdaniem zapobiega szerszej wyprzedaży walut EM. Dodatkowo, wydaje się, że poparcie Janet Yellen dla Jerome’a Powella na drugą kadencję jako przewodniczącego Fed również pomaga rynkom akcji – komentuje ING.

Głównym wydarzeniem w kalendarzu na ten tydzień jest sympozjum Fed w Jackson Hole, którego tematem jest „Polityka makroekonomiczna w nierównej gospodarce”. Przewodniczący Fed Powell wygłosi przemówienie inauguracyjne w piątek o godz. 16.00.

– Przed tym wystąpieniem – i potencjalnym przedstawieniem terminu taperingu Fed – wątpimy, by inwestorzy chcieli mocno zwiększać pozycje w ryzykownych aktywach i wątpimy, by dolar musiał się zbyt mocno wyprzedawać – dodają analitycy.

Na dziś warto zwrócić uwagę na sierpniowe wskaźniki Markit PMI i lipcową sprzedaż domów. DXY może dziś jeszcze trochę zmięknąć, jeśli rynki akcji będą kontynuować swoje ożywienie, ale ING podejrzewa, że kupujący DXY mogą powrócić w okolice 93,20.

POBIERZ EBOOK JAK HANDLOWAĆ INDEKSAMI GIEŁDOWYMI

invest

Kurs euro: Krótkie wytchnienie?

EUR/USD rozpoczyna tydzień po powrocie powyżej obszaru 1,1700. Motorem tego ruchu jest raczej szeroko pojęte osłabienie kursu dolara, niż jakakolwiek pozytywna ocena EUR. W rzeczywistości notowania euro pozostają mieszane, EUR/GBP nieznacznie rośnie, podczas gdy EUR/HUF spada przed jutrzejszą potencjalną podwyżką stóp procentowych na Węgrzech.

Sprawdź kurs euro do dolara (EUR/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji była publikacja PMI dla strefy euro, Niemiec i Francji – a wszystkie wskaźniki nieco spadły w obliczu ciągłych zakłóceń w łańcuchu dostaw. W istocie, zeszłotygodniowe badania niemieckiego sektora motoryzacyjnego sugerowały, że przemysł nie spodziewa się znaczącej poprawy w zakresie zakłóceń aż do II kw. 2022 r.

– Jak prognozujemy 1,1750 będzie szczytem przedziału wahań EUR/USD w tym tygodniu. Widzieliśmy już dzisiaj maksimum na 1,1725 i dalszy wzrost jest prawdopodobny – prognozuje ING.

Autor poleca również:

Kurs funta: PMI nie pomogły walucie

Wygląda na to, że rajd EUR/GBP zatrzymuje się przed obszarem 0,8600. Pewna stabilność na rynkach towarowych w weekend prawdopodobnie zapewnia kursowi funta niewielkie wsparcie biorąc pod uwagę, że spółki z sektora surowców stanowią większą wagę w benchmarkach akcji w Wielkiej Brytanii niż w Europie czy USA.

Sprawdź kurs funta do dolara (GBP/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji była publikacja wskaźnika PMI dla usług w Wielkiej Brytanii o godzinie 11:30. Zgodnie z oczekiwaniami wartości nieznacznie spadały z lokalnych szczytów.

– Biorąc pod uwagę nasz powyższy pogląd na EUR/USD i ogólnie ostrożne spojrzenie na aktywa ryzykowne w tym tygodniu, podejrzewamy, że EUR/GBP może utrzymać wsparcie w pobliżu 0,8565, a kabel może powrócić do testowania istotnego wsparcia na 1,3570 w dalszej części tygodnia – dodają ekonomiści ING.

Kurs juana: 6,50 nadal ogranicza USD/CNY

PBOC kwotuje USD/CNY tuż poniżej 6.50 – wydaje się, że zgodnie z szacunkami opartymi na modelu dla fixingów. Zrozumienie tego, czego PBOC chce dla renminbi zawsze pozostaje niewdzięcznym zadaniem.

– Jak omawialiśmy w ostatnich miesiącach, chińskie władze walczą z wyższymi cenami importu (aby chronić marże MŚP) poprzez utrzymywanie silnego renminbi, a także sprzedaż towarów ze swoich strategicznych zapasów.

Zobaczymy, czy PBOC będzie kontynuował ustalanie kursu USD/CNY poniżej 6,50 przez cały tydzień – co postrzegamy jako punkt odniesienia dla tego, czy EMFX musi wykonać kolejny duży ruch w dół tego lata – podsumowuje ING.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here