Naga MarketsW okolicy godziny 13 otrzymaliśmy informację, iż około dwie trzecie z blisko 160 tysięcy członków Partii Konserwatywnej zdecydowało o wyborze Borisa Johnsona na lidera ugrupowania. Oznacza to jednocześnie, że niedługo zostanie on premierem Zjednoczonego Królestwa.

Najbardziej zapadającym w pamięć cytatem z przemówienia Johnsona po informacji o jego zwycięstwie była sugestia, iż jego celem jest „przeprowadzenie Brexitu, zjednoczenie kraju i pokonanie Jeremy’ego Corbyna”. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na tę ostatnią część, która może sugerować, że nowemu premierowi będzie zależało na przeprowadzeniu przyspieszonych wyborów powszechnych.

Obok informacji dotyczących prób negocjacji „lepszej umowy” z Unią Europejską, nastawienia do tych rozmów ze strony UE oraz wyboru członków gabinetu Johnsona, to właśnie sugestie w kwestii szybszych wyborów powinny najbardziej zainteresować inwestorów i wpływać na zachowanie brytyjskiej waluty w kolejnych tygodniach.

Sama reakcja funta na wieść o zwycięstwie Johnsona nie była negatywna. Po kilku dniach spadków, brytyjska waluta zaczęła odbijać jeszcze przed informacją o jego elekcji. Jednak po niej otrzymała więcej wsparcia i kontynuowała wzrost. Skala ruchu była jednak dość ograniczona. Rynek był praktycznie pewny realizacji takiego scenariusza i w związku z rosnącym ryzykiem „no deal Brexitu” związanym z owym scenariuszem wyprzedawał funta w ostatnich miesiącach.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs EUR/PLN w poniedziałek spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,24-4,25. Wspólna europejska waluta charakteryzowała się słabością również w parze z dolarem amerykańskim. Spadek kursu EUR/USD mógł być związany z rozpoczęciem przygotowywania się rynków na spotkanie EBC, które zaplanowane jest na czwartek. Jego wydźwięk zgodnie z oczekiwaniami inwestorów ma być gołębi, część z nich nie wyklucza nawet, że podczas niego może dojść do obniżki stóp procentowych. Z uwagi na ograniczoną możliwość działania, naszym zdaniem bank centralny przed podejmowaniem decyzji w kwestii większego luzowania będzie jednak wolał zaczekać na kolejne odczyty z gospodarek strefy euro.

Kurs funta GBP

Kurs GBP/PLN w poniedziałek spadł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,72-4,74. Inwestorzy żyją dziś wyborem nowego premiera Zjednoczonego Królestwa, jednak w drugiej części dnia warto również zwrócić uwagę na przemówienie głównego ekonomisty Banku Anglii, który wielokrotnie ostrzegał przed skutkami Brexitu.

Wcześniej inny członek BoE, „jastrząb” Michael Saunders w wywiadzie dla Bloomberga sugerował, że problemy związane z Brexitem mogą sprawić, że Bank Anglii wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych, nawet jeśli nowe prognozy banku centralnego zasugeruje taką potrzebę.

Kurs dolara USD

Kurs USD/PLN w poniedziałek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 3,78-3,79. Dolar amerykański wczoraj zyskiwał również w relacji do głównych walut, jednak skala jego umocnienia była bardzo ograniczona. Wtorek przyniesie kilka publikacji z USA, jednak ich istotność będzie umiarkowana. Na prawdziwie ważne dane przyjdzie nam poczekać na koniec tygodnia, wtedy bowiem poznamy dane o amerykańskim PKB w II kwartale br.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here