Naga MarketsKurs funta będzie poruszał się bokiem w 2021 r. - uważa HSBCWielka Brytania i Unia Europejska podpisały porozumienie handlowe 24 grudnia, co umocniło kurs funta. Ekonomiści HSBC zastanawiają się jednak, jak UK będzie w stanie utrzymać swoją konkurencyjność w porównaniu do obecnej pozycji. Kolejna kwestia to ambitne prognozy dotyczące cyklicznego wzrostu, ze względu na które funt szterling może być słabszy od innych walut G10.

  • Rynek wyceniał porozumienie handlowe UE i UK w 2020 r.
  • Dalszy wzrost notowań GBP może być ograniczony
  • UE pozostanie największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii

Funt może spędzić 2021 r. w konsolidacji

– Chociaż wzrost kursu funta w 2020 r. sugeruje, że rynek walutowy przewidywał, iż porozumienie było bardziej prawdopodobne niż jego brak, potwierdzenie pozwala rynkowi walutowemu wycenić jakiekolwiek skromne prawdopodobieństwo związane z rezultatem braku umowy. Naszym zdaniem ogłoszenie powinno utrzymać notowania GBP na podwyższonym poziomie w najbliższym czasie, ale dalszy wzrost będzie prawdopodobnie ograniczony, biorąc pod uwagę, że porozumienie wydaje się być w dużej mierze wycenione – ocenia HSBC.

Te artykuły również Cię zainteresują
Strategowie HSBC zauważają, że nieuchronnie UE pozostanie największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę bliskość geograficzną. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby zwiększone bariery w handlu z UE zostały wystarczająco silnie zrównoważone przez jakiekolwiek potencjalne zmniejszanie barier w innych miejscach. Będzie to zasadne zwłaszcza, jeśli umowa handlowa między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi zostanie potencjalnie przesunięta na przyszłość. Słabszy funt ważony handlem byłby jednym ze sposobów na zrekompensowanie tych kosztów, wnioskuje HSBC.

fpmarkets

Funt szterling może wyglądać mniej atrakcyjnie jeśli po słabości gospodarki powodowanej przez pandemię koronawirusa, wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii będzie słabszy od innych europejskich krajów.

– Pomimo solidnych wyników w stosunku do dolara w 2020 r., kurs funta zasadniczo nie radził sobie gorzej od swoich odpowiedników z G10. Uważamy, że słabsze wyniki są uzasadnione i prawdopodobnie utrzymają się w 2021 r. W zasadzie spodziewamy się w przyszłym roku ruchu bocznego (w okolicach 1,3400) w handlu na parze walutowej GBP/USD – prognozuje HSBC.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here