Naga MarketsKurs franka zyskuje na słabości dolara. Zdrowie Trumpa skupia uwagęAmerykańska polityka nadal budzi duży niepokój wśród inwestorów. Weekendowa hospitalizacja Donalda Trumpa, spór o wygląd pakietu stymulującego gospodarkę i zmiany w Sądzie Najwyższym determinują zachowanie rynku na początku tygodnia.

  • Trump prawdopodobnie opuści szpital w poniedziałek.
  • COVID-19 zaraża się coraz więcej senatorów Partii Republikańskiej.
  • Prezydent USA wzywa polityków obu partii do szybkiego ustalenia nowego programu pomocowego.

Kolejny tydzień podwyższonego ryzyka

Piątkowa sesja odbyła się pod znakiem zwiększonej zmienności, po tym jak prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że zaraził się COVID-19. Kontrakty terminowe amerykańskich indeksów i rentowność amerykańskich obligacji skarbowych natychmiast zareagowały spadkami. Dostało się również kursowi USD/JPY, który pod koniec tygodnia spadł w pewnym momencie poniżej poziomu 105.

Zobacz również: “Magiczne teorie” wolnego rynku zawiodły w pandemii Covid-19, twierdzi papież Franciszek

Ryzyko na światowych rynkach finansowych utrzyma się, a niepewność co do stanu zdrowia Trumpa dodaje zupełnie nowy poziom złożoności do otoczenia nastrojów na rynkach finansowych, które już i tak były dalekie od jednoznaczności. Jeśli rządy zaczną ogłaszać nowe pakiety stymulacyjne, które ożywią koniunkturę lub dostarczą obiecujących informacji na temat szczepionki, na którą wszyscy czekamy, wówczas perspektywy gotowości do podejmowania ryzyka stają się ostrożnie optymistyczne. – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Jameel Ahmad, dyrektor ds. strategii inwestycyjnej w Naga Group w Londynie.

Plus500

Frank silnie zyskuje na osłabieniu dolara

Kampania prezydencka w USA już wcześniej budziła olbrzymie emocje, a obecnie zyskała kolejny czynnik, który może wpłynąć na przewagę jednego z kandydatów. Trump prawdopodobnie opuści szpital jeszcze w poniedziałek, ale rosnąca liczba zachorowań wśród republikańskich senatorów może podtrzymać napięcie.

Republikanie nie mogą sobie pozwolić na straty głosów, ponieważ przymierzają się do nominacji nowej członkini Sądu Najwyższego. Liczba głosów jest ważna także z perspektywy trwających negocjacji w sprawie nowego programu pomocowego. Według Marca Chandlera, głównego stratega rynkowego w Bannockburn Global, wszystko przemawia za koniecznością dalszej pomocy gospodarce, co zdają się dostrzegać amerykańscy politycy.

W poniedziałek indeks dolara spada o 0,25%. Amerykańska waluta traci wobec euro (0,35%), funta (0,16%) i franka szwajcarskiego (0,53%). Dolar odrabia również straty do jena i zyskuje 0,23% do poziomu 105,631.

Wykres przedstawiający zmianę kursu CHF/USD w ciągu 5 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here