Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) w czwartkowe przedpołudnie opublikował decyzję w sprawie stóp procentowych, decydując się utrzymać bardzo luźną politykę monetarną, wspierając tym samym kurs franka szwajcarskiego. CHF/PLN po środowym teście najniższych poziomów od ponad miesiąca, odbija i testuje poziom 3,80 zł.


Kurs franka zyskuje dzięki wzrostowi prognoz inflacyjnych

Oprócz ekspansywnej polityki pieniężnej, o której podczas konferencji prasowej mówił Thomas Jordan, przewodniczący SNB, bank centralny zaprezentował również zaktualizowane prognozy inflacyjne. Dynamika cen ma wypaść nieco lepiej w bieżącym i przyszłym roku niż zakładano do tej pory.

Retro

Decyzja SNB w połączeniu z serią dynamicznych spadków przynosi w czwartek mocniejsze odreagowanie, dzięki któremu kurs franka zyskuje do złotego oraz głównych konkurentów na rynku Forex. Czwartkowe odbicie jest najsilniejszą aprecjację od miesiąca i pokazuje, że pozytywna zmiana prognoz inflacyjnych wystarczyła inwestorom do krótkoterminowej zmiany swoje nastawienia do CHF:

kurs franka CHFPLN
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

Dolar również traci do franka szwajcarskiego

Swoją wycenę do CHF pogarsza nie tylko złoty, ale również dolar amerykański. Para walutowa USD/CHF po kolejnym nieudanym teście lokalnych maksimów tuż nad 0,995 odbija w dół i traci w czwartek 0,3%. Nie zmienia to faktu, że kurs franka do dolara konsoliduje od początku czerwca w relatywnie wąskim kanale zmienności.

W stosunku do euro sytuacja wygląda niemal lustrzanie, frank jednak silniej zyskiwał po czwartkowej decyzji monetarnej, w efekcie czego EUR/CHF traci niemal 0,4%.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here