Kurs euro dolara funta oraz franka we wtorek 7 majaDane z polskiej gospodarki opublikowane o godzinie 10:00 spowodowały, że notowania złotego zaczęły wyraźnie tracić do głównych konkurentów na rynku walutowym. Widać to między innymi w stosunku do waluty szwajcarskiej – kurs franka pokonuje w środę poziom 3,82 zł i testuje najwyższe poziomy od ponad miesiąca.


Inflacja konsumencka rośnie najszybciej od 8 lat, niepokoi jednak rewizja spadkowa

Chociaż poziomy inflacyjne utrzymały się na wieloletnich maksimach, to analityków niepokoi rewizja spadkowa za wcześniejszy okres raportowy. W ujęciu rocznym w ostatnim kwartale ubiegłego roku inflacja wynosiła rzeczywiście 1,7% rdr, a nie jak zakładano wcześniej 2,2%.

W efekcie w środę indeks polskiego złotego testuje najniższe poziomy od początku kwietnia, na wysokości 71,9 pkt. W przełożeniu na poszczególne waluty, dolar podchodzi niemal pod 3,85 zł, euro testuje 4,315 zł, funt nie prezentuje wyraźniejszych umocnień i porusza się na granicy 4,96 zł, a frank ponownie handlowany jest powyżej 3,82 zł.

Kurs franka (CHF/PLN) dynamicznie w górę, testuje ważny opór

Beneficjentem środowego osłabienia złotówki został przede wszystkim kurs franka szwajcarskiego, który 15 maja zyskuje 0,3% i podchodzi pod strefę oporu wyznaczaną przez maksima z okresu listopad 2018 – luty 2019. Notowaniom udało się pokonać ten zakres zaledwie dwukrotnie w skali ostatnich miesięcy, co za każdym razem skutkowało dynamicznym spadkiem w okolice 3,74 zł.

Dopóki CHF/PLN nie przebije zaznaczonej na zielono strefy oporu, pod uwagę należy brać scenariusze spadkowe (korektę po tygodniu niemal nieprzerwanych wzrostów). Obecne wsparcie znajduje się tuż pod 3,78 zł i jest wzmacniane przez siatkę średnich ruchomych.

Kurs franka do złotego na wykresie dziennym
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

Gdyby frankowi udało się jednak wybić okolice 3,83 zł, wtedy otworzy sobie drogę do tegorocznych maksimów wypadających na wysokości 3,857 zł. Poziom pokrywa się ze szczytami wyznaczanymi pod koniec zeszłorocznych wakacji.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here