Naga MarketsKurs franka wygranym sesji, dolar testował tygodniowe maksimaDecyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) w sprawie stóp procentowych, dane o brytyjskim PKB, informacje dotyczące amerykańskiej inflacji oraz zapasów ropy: kalendarz makroekonomiczny po lekkim początku tygodnia obfitował w środę w sporą ilość ważnych informacji. Na rynku Forex nie zabrakło w efekcie zmienności, a najlepiej radziły sobie kurs franka szwajcarskiego oraz euro. W tyle pozostawał dolar, a gorzej od niego wypadał jedynie kurs funta oraz japońskiego jena.

  • W UK spadek PKB w ujęciu kwartalnym przekroczył 20%, kurs funta reagował osłabieniem
  • Dolar nowozelandzki nie reagował silniej na decyzję RBNZ w sprawie stóp procentowych
  • Stany Zjednoczone raportowały utrzymanie dynamiki inflacji miesięcznej oraz większą inflację w skali roku, a zapasy ropy naftowej po raz kolejny malały, tym razem o ponad 4,5 mln baryłek

Frank szwajcarski liderem środy, japoński jen ponownie najsłabszy. Kurs dolara oraz funt w ogonie G8

Jak wynika z danych dotyczących zmienności poszczególnych walut względem wczorajszej sesji oraz względem dolara, najwyraźniej umacnia się kurs franka szwajcarskiego oraz euro, które rosną kolejno o 0,59% oraz 0,48%. W efekcie para walutowa EUR/USD odbija od wsparcia 1,17 USD, a USD/CHF wraca poniżej poziomu 0,915 CHF. Kurs funta chwilowo spadał poniżej pułapu 1,30 USD, ostatecznie ten zapewnił jednak wsparcie przed silniejszą deprecjacją.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Finviz.com

Kurs dolara nowozelandzkiego bez większych zmian po decyzji RBNZ

Para walutowa NZD/USD chwilowo testowała najniższe poziomy od miesiąca po decyzji RBNZ dotyczącej stóp procentowych, ostatecznie jednak wracała w okolice strefy otwarcia środowego handlu.

Program zakupów na dużą skalę (LSAP) został zwiększony do 100 mld NZD. To znaczący wzrost, gdyż szacunki sięgały od 75 do 90 mld. Szef RBNZ podkreślił, iż zarówno stopy procentowe jak i kwalifikowane aktywa QE pozostały na takim samym poziomie, choć pakiet dodatkowych instrumentów pieniężnych musi być nadal aktywnie przygotowywany.

Logo TickmillPrzegląd rynków to codzienny cykl analiz tworzony we współpracy z brokerem Tickmill, w którym każdego dnia podsumowujemy to, co wydarzyło się na głównych parach walutowych. Szczegółowy opis oferty Tickmill przygotowaliśmy dla Was w osobnym artykule.

Kurs funta i PKB: kwartalny spadek przekroczył 20%

Najnowsze dane ONS wskazują, że brytyjskie PKB w ujęciu miesięcznym wyniosło 8,7%, wobec średnich prognoz ekonomistów na poziomie 8,0% oraz poprzedniego odczytu 1,8%. Brytyjski PKB wzrósł silnie w czerwcu, ale nadal jest znacznie poniżej poziomów z lutego 2020 r., komentował o poranku Tomasz Sarna.

Z kolei raport kwartalny wskazał spadek o -20,4%, a PKB w ujęciu r/r wykazało recesję rzędu 21,7%, choć w obu przypadkach wyniki były nieco lepsze od oczekiwań.

Szacunki PKB na czerwiec 2020 r. są bardziej niepewne niż zwykle w wyniku wyzwań, przed którymi stanęliśmy podczas gromadzenia danych w ramach nałożonych przez rząd ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego – powiedział szef ONS, Rob Kent-Smith.

Inflacja w USA: wzrost wskaźników i reakcja kursu dolara

Z raportu U.S Bureau of Labor Statistics, że ceny dóbr i usług wzrosły w lipcu 2020 roku o 0,6 proc., a zatem tyle samo, co w czerwcu br. Rynki oczekiwały natomiast wzrostu jedynie o 0,3 proc.

W ujęciu rocznym inflacja CPI wzrosłą z 0,6 proc do 1 proc. Dalsze szczegóły publikacji ujawniły, że bazowy CPI, który eliminuje zmienne ceny żywności i energii, podskoczył z 1,2 proc. do 1,6 proc i był wyższy od szacunków analityków na poziomie 1,1 proc., komentował Krzysztof Wiwatowski.

Zapasy ropy w USA w dół silniej niż zakładano. Ropa rośnie o 70 centów

Silniejszy od zakładanego spadek zapasów ropy naftowej w USA (o ponad 4,5 mln baryłek w stosunku do prognozowanego 2,9 mln baryłek) powoduje, że czarne złoto rośnie w środę o niemal 70 centów. W poprzednim tygodniu spadek zapasów osiągał aż 7,4 mln baryłek i obecnie analitycy spodziewali się zdecydowanie skromniejszego odczytu, ostatecznie jednak wartości pozytywnie zaskoczyły.

Zapasy ropy spadają kolejny raz, mocniej od rynkowych oczekiwań. Zapasy spadają o 4,5 mln przy oczekiwaniu spadku na poziomie  2,9 mln oraz przy poprzednim spadku 7,4 mln. Zastanawiający może być jednak przyrost zapasów w Cushing. Zapasy destylatów spadają dosyć mocno o ponad 2 mln brk, natomiast zapasy benzyny poniżej 1 mln, ale więcej niż oczekiwał rynek – komentował zespół analityczny XTB.

Notowania ropy wynoszą w środę niemal 42,5 dol. za baryłkę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here