Naga MarketsKurs euro wzrośnie do 1,10 CHF w tym roku - prognozuje Rabobank. Frank wskaźnikiem globalnych nastrojówAmerykanie zwycięzcę rewolwerowych pojedynków określają mianem „the last man standing”. Wygląda na to, że w tej dziedzinie CHF nie ma konkurentów. Zobacz jaki kurs euro do franka prognozuje do końca 2021 roku Rabobank.

  • Frank szwajcarski pozostaje bezpieczną przystanią
  • Prezes SNB nie wyklucza interwencji
  • Możliwe są ujemne stopy procentowe

Jak za dobrze, to też niedobrze

Kurs rodzimej waluty pozostaje w centrum zainteresowania szwajcarskich decydentów. Mimo wcześniejszych nacisków ze strony USA i twierdzeń, że Szwajcaria manipuluje kursami walut, które padły ze strony poprzedniej administracji, nie wydaje się, by SNB chciało zmienić kurs. Zwłaszcza, że prezydent Trump opuścił już swoje stanowisko. Politykę administracji prezydenta Bidena zobaczymy po spotkaniu władz banku z nową sekretarz skarbu USA, Jannet Yellen.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem stanowisko Szwajcarskiego Banku Narodowego nie ulega zmianie. Prezes Thomas Jordan twardo oznajmił, że oskarżenia o manipulację nie wpłyną na bieżącą politykę pieniężną. W jego opinii interwencje walutowe są nadal potrzebne, zwłaszcza w obliczu silnej aprecjacji franka.

Istotnie, kurs CHF w ciągu ostatniego roku kilkakrotnie wykazywał chęć wzrostu, tym bardziej, im gorsze wieści dochodziły ze strefy euro. 

Aby temu przeciwdziałać, bank stosuje radykalne środki. Nie tylko wydał około 100 miliardów CHF na interwencję na rynku Forex, aby spowolnić wzrost kursu franka w zeszłym roku, ale nie wyklucza działań radykalnych. Jak stwierdził prezes Jordan, nie jest on co prawda zwolennikiem ujemnych stóp procentowych, ale być może bank będzie zmuszony je wprowadzić.

Kurs euro do franka osiągnie 2-letnie maksima – prognozuje Rabobank

Ekonomiści Rabobanku uważają, że SNB nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a jego wysiłki kompensowania wzrostu CHF będą kontynuowane. Prognozują więc kurs euro do franka na 1,10 do końca 2021 roku. Oczywiście zależy to od kondycji eurostrefy, a ta – od postępów w zwalczaniu pandemii i odbudowie europejskich gospodarek. Na razie bowiem euro zdecydowanie nie jest bezpieczną przystanią dla inwestorów walutowych i nie wydaje się, aby mogło nią zostać w przewidywalnym czasie. 

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Gospodarka Szwajcarii oczywiście nie jest odporna na kryzys, a spadek PKB za rok 2020 szacuje się na 3%. Nie zmienia to jednak sytuacji, że z pary EUR/CHF to frank pozostaje bezpieczną przystanią na niepewne czasy. „Wśród ślepców, jednooki królem”, jak pisał Erazm z Rotterdamu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartość złotego | kurs usd online | kurs akcji pgnig | kurs jsw | wartość pln | euro notowania |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here