Naga MarketsKurs franka wróci poniżej 4 zł, funt ma jeszcze rosnąć, prognozuje BNP ParibasPolski złoty powinien kontynuować umocnienie w kolejnych miesiącach co wyraźnie osłabi obecne kursy głównych walut względem PLN, twierdzą analitycy Biura Maklerskiego BNP Paribas (BNPP) w najnowszym raporcie walutowym. Szczególnie spadać ma kurs franka szwajcarskiego (CHF/PLN) osuwając się poniżej poziomu 4 zł w przeciągu następnych 3 miesięcy i wracając do 3,85 zł w skali 12-miesięcznej.

  • W przypadku kursu funta (GBP/PLN) BNPP zakłada natomiast krótkoterminowe odbicie i wzrost w kierunku 5,42 zł, jednak w dłuższej perspektywie szterling miałby znowu tracić
  • Polskiemu złotemu z jednej strony mają służyć polepszające się dane gospodarcze, z drugiej bardziej jastrzębie podejście RPP do polityki pieniężnej
  • Z drugiej rosnąca inflacja w Polsce i na świecie może negatywnie wpływać na kondycję złotówki
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs franka poniżej 4 zł. CHF/PLN pokona wsparcie do sierpnia?

Brak ostatecznej decyzji w sprawie rozwiązania kwestii kredytów frankowych pozostaje obecnie czynnikiem ryzyka dla krajowej waluty. Tak więc przy relatywnej słabości CHF w najbliższym okresie, w związku z rosnącym apetytem na ryzyko, ekonomiści BNP Paribas spodziewają się konsolidacji kursu CHF/PLN w krótkim terminie.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Perspektywy dla kursu w horyzoncie całego roku pozostają już bardziej sprzyjające krajowej walucie. Oczekujemy dynamiki wzrostu PKB w Polsce w roku bieżącym na poziomie 4,5%. Dodatkowo nadwyżka na rachunku bieżącym w wysokości 2,1% PKB w 2021 roku stanowić będzie fundamentalne wsparcie dla notowań złotego. Na koniec roku spodziewamy się więc spadku notowań pary CHF/PLN do poziomu 3,85 – komentują analitycy instytucji. W ujęciu trzymiesięcznym zakładają natomiast wybicie poziomu 4 zł.

Wśród czynników mających wpływać na spadki CHF/PLN wymieniono: opanowanie epidemii koronawirusa i powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko”, presję deflacyjną w Szwajcarii i możliwą interwencję walutowa Szwajcarskiego Banku Centralnego oraz przewartościowanie franka w stosunku do innych walut

Czynniki mogące zaburzyć ten scenariusz to natomiast dalsze utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów, potencjalna eskalacja napięć politycznych i handlowych zwiększająca popyt na tzw. bezpieczne aktywa do których należy frank szwajcarski oraz interwencje Narodowego Banku Polski w celu osłabienia polskiego złotego.

Źródło: BNPP
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs złotego wykres | nasdq | kurs ropy | notowanie pgnig | lotos cena akcji | akcje pkn orlen prognozy | kurs neuca |

Kurs funta w przeciwnym kierunku. GBP/PLN może mocniej wzrosnąć?

Od połowy kwietnia do połowy maja kurs pary GBP/PLN znajdował się w konsolidacji na co wpływały dwie przeciwne siły. Z jednej strony w powyższym okresie widocznie na rynku zyskiwał polski złoty na bazie oczekiwań względem relatywnie silnego odbicia gospodarki po wyjściu z lockdownu, a z drugiej strony brytyjski funt również pozostawał silny względem pozostałych walut za sprawą otwierania gospodarki, lecz również i dużych napływów na lokalny rynek akcji.

Siła obu walut w stosunku do USD przełożyła się na konsolidację notowań pary GBP/PLN. Zdaniem ekonomistów BNP Paibas gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej może ciążyć polskiemu złotemu w krótkim terminie.

– W związku z powyższym oczekujemy wzrostu notowań pary GBP/PLN do poziomu 5,42 w horyzoncie trzech miesięcy. Z drugiej strony oczekujemy dynamiki wzrostu PKB w Polsce w roku bieżącym na poziomie 4,5%. Dodatkowo nadwyżka na rachunku bieżącym w wysokości 2,1% PKB w 2021 roku stanowić będzie fundamentalne wsparcie dla notowań złotego. Na koniec roku spodziewamy się więc spadku notowań pary GBP/PLN do poziomu 5,28 – prognozuje BNP Paribas.

invest

Relatywnie niski spadek PKB w Polsce na tle Europy Zachodniej, gorsze dane makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii, problemy z odbiciem aktywności w sektorze usług w Wielkiej Brytanii i słabość tamtejszego rynku akcji oraz ujemne stopy procentowe wprowadzone przez Bank Anglii to czynniki, które zdaniem ekonomistów biura maklerskiego mogą wpływać na deprecjację kursu funta.

Z kolei komplikacje w zakresie programu szczepień i otwarcia gospodarki w Polsce, mocne odbicie sektora usług w Wielkiej Brytanii po pandemii oraz niestandardowe działania NBP sprzyjające osłabieniu się PLN mogą wspomagać ruchy wzrostowe szterlinga względem rodzimej waluty.

Źródło: BNPP

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWall Street wpatrzona w cebulki XXI wieku?
Następny artykuł7 dużych spółek z okazją na silny ruch – przegląd GPW M. Tuszkiewicza
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here