Naga MarketsKurs franka wróci do 4 zł w tym kwartale. BNP Paribas o CHF/PLNZdaniem analityków BNP Paribas (BNPP) notowania franka szwajcarskiego do końca bieżącego kwartału powrócą w okolice okrągłego poziomu 4 złotych, a w perspektywie kolejnych 12 miesięcy spadną poniżej poziomu 3,84 zł. Kursy walut mają stabilizować się wraz z poprawą sytuacji koronawirusowej pozwalając złotówce na odrobienie strat z początku bieżącego roku.

  • BNP Paribas zakłada spadek CHF/PLN do 4 zł w perspektywie trzymiesięcznej
  • W tym samym okresie kurs euro ma wrócić do 4,40 zł, a kurs dolara spaść w okolice 3,55 zł
  • „W dłuższym horyzoncie podtrzymujemy nasze prognozy, oczekując umiarkowanego umocnienia złotego w 2021 r.”, stwierdzają a najnowszym raporcie analitycy BNP Paribas

Kurs franka będzie spadał wraz z odbudową siły złotego

Aktualnie kluczową kwestią dla perspektyw notowań pary CHF/PLN pozostaje rozwiązanie sprawy kredytów frankowych udzielonych przez polskie banki i ich ewentualnej konwersji na kredyty złotowe. W powyższym wariancie newralgiczny pozostanie potencjalny udział NBP w procesie, który mógłby bankom zagwarantować dostęp do szwajcarskich franków.

Te artykuły również Cię zainteresują
W wypadku realizacji konwersji bezpośrednio na rynku przez banki, bez pośrednictwa NBP, polski złoty mógłby dynamicznie tracić. Z drugiej strony po okresie prawdopodobnie zwiększonej zmienności, czynniki fundamentalne przemawiają za umocnieniem krajowej waluty. Ekonomiści BNP Paribas prognozują kurs CHF/PLN na koniec drugiego kwartału na poziomie 3,98 i 3,90 na koniec bieżącego roku. Czynnikiem ryzyka pozostaje działalność NBP, które wyraźnie stara się werbalnie oraz przez bezpośrednie interwencje osłabiać PLN – komentuje zespół analityków BNPP.

Porównanie wyceny CHF/PLN oraz EUR/CHF na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Źródło: BNP Paribas

BNP Paribas podaje trzy argumenty przemawiające za spadkiem CHF/PLN na korzyść umocnienia złotego:

  • Opanowanie epidemii koronawirusa i powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko”
  • Presja deflacyjna w Szwajcarii i możliwa interwencja walutowa Szwajcarskiego Banku Centralnego
  • Przewartościowanie franka w stosunku do innych walut
Analiza techniczna pary walutowej CHF/PLN. Źródło: BNP Paribas

Dalsze utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów mogłoby spowodować jednak zaburzenie spadkowego scenariusza dla pary walutowej. Czynnikiem ryzyka są również dalsze interwencje rynkowe NBP w celu osłabiania złotówki, jednak przy obecnych poziomach wyceny, wydają się one mało prawdopodobne.

Prognozy banku dla wybranych par walutowych. Źródło: BNP Paribas.

Zachowanie EUR/USD będzie miało znaczenie dla polskiego złotego w kolejnych tygodniach

Ekonomiści Grupy BNP Paribas w dalszym ciągu podtrzymują prognozę deprecjacji amerykańskiego dolara. Głównymi czynnikami sprzyjającymi dla utrzymania trendu pozostaje gołębia polityka Rezerwy Federalnej (Fed) oraz rekordowy stymulus fiskalny w USA, ale także oczekiwane ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2021 roku.

– Tym samym ekonomiści Grupy BNP prognozują osiągniecie przez EUR/USD kursu 1,25 do końca 2021 roku. Jednak w krótkim terminie z uwagi na opóźnienia w procesie szczepień oraz lokalne przedłużanie lockdown-ów w Europie, kurs EUR/USD może znajdować się pod presją a kluczowym poziomem w najbliższych tygodniach pozostaje poziom 1,20 – napisano w prognozach instytucji.

Historycznie umocnienie euro względem dolara (wzrost EUR/USD) powodował, że rósł również polski złoty. Korelacja ta uległa jednak pogorszeniu (przynajmniej w przypadku pary walutowej PLN/CHF) od czasu kryzysu koronawirusowego.

Historycznie wzrost EUR/USD pokrywał się ze wzrostem PLN/CHF. Korelacja została jednak zaburzona od połowy 2020 r. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro wykres | forum gielda | de30 dax | akcje pgnig cena | dax spekulant |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here