Oznaczenie waluty franka szwajcarskiego CHF z klockówPo wzrostowym maju, pierwsza tercja czerwca przynosi korektę CHF/PLN w okolicach górnego ograniczenia konsolidacji, która trzyma cenę w ryzach już dziesiąty miesiąc z rzędu. Kurs franka w tym czasie przesuwa się w zakresie zaledwie kilkunastu groszy generując maksymalną zmienność na poziomie 3,5%. Jak na razie nic nie wskazuje na to, że pierwszy miesiąc lata przyniesie wybicie z mocno ograniczonego zakresu.


Kurs franka płasko kolejny miesiąc z rzędu. CHF/PLN testuje 3,80 zł

Jak widać na poniższym wykresie w ujęciu miesięcznym, od rozrysowania w sierpniu 2018 roku maksimów tuż nad 3,86 zł, kursowi franka nie udało się osiągnąć wyższych poziomów, a pułap blokuje wszelkie próby wybicia średnioterminowych szczytów. Z kolei wsparcie konsolidacji wypada na minimach wrześniowych, które dodatkowo wzmacnia średnia z 50 ostatnich miesięcy:

InvestCuffs
kurs franka chfpln monthly
Kurs franka do złotego na wykresie miesięcznym

Czerwiec rozpoczął się od testów najwyższych poziomów od początku kwietnia, jednak poziom 3,83 zł ponownie wygrał z ceną i ostatecznie w bieżącym tygodniu kurs franka powraca w okolice 3,80 zł.

CHF/PLN na wykresie dziennym – co dalej z kursem franka?

Chcąc lepiej ocenić bieżącą sytuację techniczną CHF/PLN warto przybliżyć wykres i zmienić interwał z miesięcznego na dzienny. Wykres D1 wyraźnie pokazuje, że po serii prób wybicia oporu na 3,83 zł, kurs franka w końcu uznał wyższość złotówki i spadał w stronę 3,80 zł. W efekcie w trakcie kolejnych tygodni otwiera sobie drogę do wsparcia na 3,775 zł oraz do dołków tegorocznych na 3,74 zł, które pokrywają się również z dolnym ograniczeniem konsolidacji z wykresu miesięcznego.

kurs franka 11 czerwca
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

Warto jednocześnie zauważyć, że spadki CHF/PLN z początku czerwca są głównie efektem umocnienia złotego. Kurs franka na światowych rynkach dobrze radzi sobie bowiem w stosunku do ważonego koszyka głównych walut i indeks CHF testuje najwyższe poziomy od stycznia bieżącego roku.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here