Naga MarketsKurs złotego, ile kosztuje euro, dolar, funt i frankWedług ekonomistów BOŚ Banku złotówka powinna stopniowo umacniać się w kolejnych kwartałach aż do końca 2020 roku. Aprecjacja nie będzie jednak bardzo silna: kurs franka (CHF/PLN) w tym czasie ma spaść do 4,10 zł, a kurs euro (EUR/PLN) do 4,45 zł.

  • Departament Rynków Finansowych i Analiz BOŚ Banku pod przewodnictwem głównego ekonomisty Łukasza Tarnawy opublikował w sierpniu kwartalny przegląd analiz makroekonomicznych, w którym opisuje między innymi swoje spojrzenie na polskiego złotego.
  • Zdaniem BOŚ Banku w krótkim terminie kurs euro będzie utrzymywał się nad poziomem 4,55 zł, w dłuższym spadał jednak do zakresu niższego o 10 groszy
  • Analitycy sugerują również, że w kolejnych miesiącach umacniał będzie się kurs dolara, w efekcie czego para walutowa EUR/USD może spaść w kierunku 1,15 dol.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Polska gospodarka i nastroje przedsiębiorców mocniej w górę

Na krajową aktywność gospodarczą w II kw. wpływało znoszenie restrykcji epidemicznych w handlu i w usługach w trakcie kwartału, solidne ożywienie aktywności w budownictwie (po okresowym, silnym spowolnieniu w I kw.) poprawiające wyniki inwestycji SFP oraz inwestycji na rynku mieszkaniowym, oraz lekkie wyhamowanie wcześniejszych wzrostów w przemyśle, w tym w produkcji eksportowej.Według szacunku flash PKB w Polsce wzrósł w II kw. o 10,9% r/r, po spadku w I kw. o 0,9%. Jednocześnie tak silny wzrost rocznej dynamiki wzrostu wynikał w decydującym stopniu z bardzo niskiej statystycznej bazy odniesienia, tj. gwałtownej recesji gospodarczej przed rokiem, w pierwszym okresie lockdownu wiosną 2020 r.

Ożywienie wzrostu gospodarczego. Źródło: BOŚ Bank

BOŚ Bank zwraca również uwagę na poprawiające się nastroje wśród przedsiębiorców. Perspektywa trwalszego zażegnania pandemii (efekt szczepień) poskutkowała silną poprawą ocen koniunktury firm, zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie.

– Według cyklicznego badania NBP (Szybki Monitoring) W połowie roku cały czas rósł popyt na pracę, natomiast inaczej niż w kwartałach wcześniejszych, silniej poprawiły się także wskaźniki popytu inwestycyjnego firm – komentuje BOŚ.

Wykresy obrazujące nastroje przedsiębiorców. Źródło: BOŚ Bank

Autor poleca również:

Kurs złotego i ograniczona aprecjacja. Euro, frank i dolar w dół

Polska waluta nie zyskała wyraźnie na wzroście globalnego apetytu na ryzyko w I poł. 2021 r., na co w ocenie BOŚ Banku złożyły się zarówno wątki zewnętrzne tj. ograniczenie napływu kapitału zagranicznego na rynki wschodzące (po jego silnym przyspieszeniu na przełomie 2020 i 2021 r.) oraz czynniki krajowe.

Sprawdź kurs euro do złotego (EUR/PLN) w czasie rzeczywistym:

invest

Źródło: Tradingview.com

Wśród czynników krajowych potencjalnie negatywnie wpływających na kurs można wymienić: politykę RPP (zarówno sprzyjające deprecjacji złotego nastawienie Rady na przełomie roku, jak i komunikowaną zdecydowaną niechęć wobec perspektywy podwyżek stóp) oraz kwestię kredytów walutowych (niepewność dot. orzeczenia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, w przypadku niektórych krajowych banków prawdopodobny popyt na rynku na franki szwajcarskie w celu zabezpieczenia ryzyka walutowego z tytułu ryzyka prawnego portfela kredytów walutowych).

Źródło: BOŚ Bank

– W bazowym scenariuszu nie zakładamy silnej przeceny złotego w związku z ryzykiem prawnym dot. kredytów walutowych. Choć oczywiście trudno przewidzieć jakie będzie orzeczenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, przyjmujemy, że nie zrealizują się najbardziej negatywne dla sektora bankowego warianty orzeczenia SN. Jednocześnie ta kwestia może jeszcze okresowo na jesieni ciążyć polskiej walucie, bezpośrednio przed wydaniem orzeczenia – prognozuje BOŚ Bank.

Przybliżanie się terminu oczekiwanych podwyżek stóp procentowych także powinno sprzyjać złotemu, oczywiście przy założeniu, że nie dojdzie do silniejszego pogorszenia globalnych nastrojów co do perspektyw sytuacji epidemicznej i gospodarczej.

Źródło: BOŚ Bank

– Oczekujemy stopniowej aprecjacji złotego w poniżej 4,45 PLN/EUR i 4,10 PLN/CHF w perspektywie końca 2022 r. W najbliższych miesiącach wyższa niepewność zarówno czynników globalnych jak i lokalnych może utrzymywać słabsze notowania złotego (bliżej 4,55 PLN/EUR) – podsumowuje swoją projekcje bank.

Jeżeli chodzi o kurs dolara to instytucja spodziewa się silniejszej deprecjacji względem złotego. W tym roku ma on osuwać się do 3,83 zł, a w przyszłym do 3,80 zł.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje echo investment | enea kurs akcji | benefit akcje kupno | dolar nowozelandzki euro | gpw biomed | euro lew | amrest notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułInternet Computer i Enjin czyli dwie kryptowaluty, które warto obserwować w 2021 roku
Następny artykułKryptowaluta TRON. Prognozy cenowe dla TRX na następne lata
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here