Naga MarketsKurs franka (USD/CHF) utrzyma się na 5-letnich minimach, twierdzi UBSPandemia COVID-19 i niepewna perspektywa ożywienia gospodarczego silnie wspiera franka szwajcarskiego, który jest uważany przez inwestorów za bezpieczną lokatę kapitału. W najbliższych tygodniach sytuacja szwajcarskiej waluty może się jednak zmienić.

  • W środę dolar kosztował 0,9049 franka – najmniej od 5,5 roku.
  • Eksperci UBS prognozują, że kurs USD/CHF pozostanie w przedziale 0,90 – 0,95.
  • Napięta sytuacja geopolityczna wspiera franka szwajcarskiego.

Wybory w USA ważne nie tylko dla Amerykanów 

W środę kurs USD/CHF osiągnął swój najniższy od 5,5 roku poziom wynoszący 0,9049 franka, ale już w czwartek dolarowi udało się odrobić część straty i kurs ustabilizował się w okolicach 0,91 franka.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bardzo ważnym wydarzeniem dla wartości franka i dolara będą wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, zaplanowane na listopad. Propozycja urzędującego prezydenta Donalda Trumpa, aby przesunąć datę wyborów, wzmocniła osłabienie amerykańskiej waluty.

Zmiana na stanowisku prezydenta USA oznaczałaby zmianę podejścia do polityki gospodarczej i zagranicznej. Nagła zmiana kursu amerykańskiej polityki mogłaby uderzyć w szwajcarskich międzynarodowych gigantów.

Zobacz również: KNF ostrzega: kryptowalutowi oszuści powołują się na nadzorcę!

Okresy zwiększonej niepewności i ryzyka politycznego stwarzają zazwyczaj presję na wzrost wartości franka szwajcarskiego ze względu na jego status bezpiecznej przystani. Może to być bardziej wyraźne, jeśli źródłem niepewności jest inna bezpieczna przystań, czyli dolar amerykański. – twierdzą ekonomiści UBS.

Kurs franka kontynuuje wzrosty do dolara, koryguje do funta

W poniedziałek frank zanotował lekkie osłabienie w stosunku do większości najważniejszych walut po ogłoszeniu wielkości wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za lipiec. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Szwajcarii, wskaźnik CPI spadł o 0,2% w stosunku do czerwca.

Jednocześnie, brytyjski wskaźnik PMI wyniósł 53,3 w porównaniu do 53,6 w poprzednim miesiącu. Pomimo spadku analitycy są dobrej myśli co do ożywienia w brytyjskim przemyśle.

Brytyjski sektor produkcyjny rozpoczął trzeci kwartał na znacznie bardziej stabilnych podstawach, przy czym wzrost produkcji osiągnął prawie najwyższy poziom od trzech lat, a liczba nowych zamówień wzrosła po raz pierwszy od pięciu miesięcy. – powiedział Rob Dobson, ekonomista IHS Markit.

Po czerwcowych spadkach kurs GBP/CHF zanotował wzrost w lipcu i obecnie za jednego funta należy zapłacić 1,1961 franka.

Wykres przedstawiający zmianę kursu pary USD/CHF w ciągu ostatniego miesiąca, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here