Naga MarketsKurs franka testuje 4,29 zł, jest najwyżej od maja. Pandemia uderza w PLNPandemia coraz mocniej uderza w Polskę, co wyraźnie odbija się na kursie złotego. Ostatnie kilka dni stało pod znakiem szybkich strat polskiej waluty, jednak wtorek przyniósł niższą zmienność, co pozwoliło jej złapać oddech. Jednak chwilę wcześniej krus franka (CHF/PLN) testował pułap 4,29 zł, najwyższy od 5 miesięcy.

  • Eksperci prognozują wzrost ceny euro powyżej 4,60 zł.
  • Inwestorzy obawiają się wprowadzania nowych ograniczeń.
  • Kurs USD/PLN spada poniżej 3,90.

Sytuacja epidemiczna może się pogarszać

Na kurs złotego bez wątpienia wpływ mają pogarszające się informacje napływające z Ministerstwa Zdrowia i zapowiedzi wprowadzania kolejnych obostrzeń. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział we wtorek, że w związku z szybko zmieniającą się sytuacją epidemiczną powinniśmy liczyć się z możliwością zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po poniedziałkowych zyskach kurs EUR/PLN ustabilizował się na poziomie 4,5730. W ciągu tygodnia euro podrożało o 1,8%, a analitycy sądzą, że trend wzrostowy może być kontynuowany.

Zobacz również: Facebook ponownie oskarżany o łamanie zasad konkurencji. Przejęcie Giphy zagrożone

EUR/PLN oddał całe umocnienie z piątkowego popołudnia i wzrósł w poniedziałek o 0,8% do 4,576, do czego przyczynić mogły się informacja o kwarantannie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wypowiedź ministra zdrowia ostrzegającego przed dziennymi przyrostami nowych przypadków koronawirusa rzędu 15-20 tys. w przyszłym tygodniu. Kurs EUR/PLN znajduje się obecnie bardzo blisko 4,60 i uważamy, że w najbliższych dniach będzie testował ten poziom, przy czym pogarszająca się sytuacja związana z pandemią uprawdopodobnia przełamanie i ruch wyżej. – oceniają analitycy Santander Bank Polska.

Kurs franka najwyżej od maja. Złoty może kontynuować spadki

Pesymistyczną prognozę dla złotego ma również główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień.

Wiele wskazuje, że w tym tygodniu dojdzie do próby przełamania poziomu 4,60 na parze EUR/PLN i tym razem ryzyko wyjścia wyżej jest istotne, ponieważ powrót następuje bardzo szybko, korekta na indeksach może się znacząco pogłębić, również kurs EUR/USD jak na razie radzi sobie zadziwiająco dobrze – pisze ekspert.

Niekorzystnie dla złotówki wygląda także rajd pary CHF/PLN, której kurs osiąga już prawie 4,27, co oznacza, że jest najwyżej od maja. Złoty osłabiał się również wobec dolara, jednak we wtorek odrabia straty zyskując 0,39% do 3,87.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/PLN w ciągu 3 ostatnich miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here