Naga Markets

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) pozostał niewzruszony na problemy systemu bankowego i krajowego giganta Credit Suisse i pomimo oczekiwań inwestorów, nie zredukował wysokości podwyżki stopy procentowej na czwartkowym posiedzeniu. Stopy w Szwajcarski wzrosły do 1,5%, co wywołało natychmiastowe umocnienie kursu franka szwajcarskiego względem dolara i innych konkurencyjnych walut.

Kurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB
Kurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB

Stopy procentowe SNB najwyżej od kryzysu z 2008 roku

SNB poinformował w czwartek, że dalej zacieśnia politykę pieniężną i podnosi stopę procentową SNB o 0,5 punktu procentowego do 1,5%. W ten sposób przeciwdziała ponownemu wzrostowi presji inflacyjnej. Nie można wykluczyć, że dodatkowe podwyżki stopy procentowej SNB będą miały miejsce w celu zapewnienia stabilności cen w perspektywie średnioterminowej.Bank poinformował, że pozostaje również gotowy do podjęcia aktywności na rynku walutowym w razie potrzeby. Od kilku kwartałów koncentruje się na sprzedaży walut obcych. Oświadczenie SNB i decyzja okazały się o wiele bardziej jastrzębie od wczorajszej decyzji amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), która zaprezentowała gołębią podwyżkę stóp, osłabiając dolara amerykańskiego.

– Jak widać SNB nie zdecydował się na mniejszą podwyżkę lub wstrzymanie w związku z problemami Credit Suisse. SNB wskazuje, że podjęte decyzje zapobiegły kryzysowi. SNB wskazuje, że kolejne podwyżki mogą być możliwe (zmiękczenie stanowiska). Inflacja w tym roku na wynieść 2,6%. W 2024 roku na poziomie 2,0%. Frank umacnia się po decyzji – komentowali analitycy XTB.

Kurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB
Wysoka inflacja w Szwajcarii (kolor czerwony) warunkuje wzrost stóp procentowych (kolor pomarańczowy), do najwyższego poziomu od 15 lat. Źródło: Tradingview.com


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Kurs franka częściowo w górę po decyzji SNB

W pierwszej reakcji na decyzję szwajcarskiego banku centralnego, kurs franka znacznie się umocnił, zyskując do dolara 0,4% w przeciągu pięciu minut. Para walutowa USD/CHF od początku dnia osuwa się o 0,46% do poziomu 0,9132, spadając trzeci dzień z rzędu.

W ujęciu technicznym dolar do franka nadal ma jeszcze jednak kawałek do najbliższej strefy wsparcia:

Kurs franka szwajcarskiego w górę po podwyżce stóp SNB
USD/CHF na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Kurs euro stracił do franka 0,4%, jednak para walutowa EUR/CHF już wróciła do wzrostów. Obecnie zyskuje 0,07% i porusza się kawałek poniżej psychologicznego poziomu 1,00. Na CHF/PLN również nie widać większej euforii: co prawda frank wycofał się z dołków rysowanych na 4,67 zł, jednak nadal traci 0,16% względem złotówki, a notowania poruszają się w okolicach 4,70 zł.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułWig20 traci 0,4% po 30 minutach czwartkowej sesji! Analiza akcji: KGHM, XTB, Bogdanka, Jujubee
Następny artykułWall Street w mieszanych nastrojach po decyzji Fed. Powell idzie “va banque”?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here