W dniu dzisiejszym rynki poznały decyzje monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który zgodnie z rynkowym konsensusem postanowił utrzymać ekspansywną politykę pieniężną, stabilizując w ten sposób rozwój cen i wspierając działalność gospodarczą. Stopy procentowe pozostały zatem na dotychczasowym poziomie -0,75%. W oświadczeniu przeczytać możemy jednak, że w razie potrzeby SNB pozostanie aktywny na rynku walutowym, biorąc pod uwagę ogólną sytuację walutową.


Od czasu oceny polityki pieniężnej z czerwca 2018 r. frank szwajcarski wyraźnie zyskał na wartości, zarówno w stosunku do głównych walut, jak i do walut rynków wschodzących. Jest on wysoko wyceniany, a sytuacja na rynku walutowym jest nadal niestabilna. Ujemna stopa procentowa i gotowość SNB do interwencji na rynku walutowym w razie potrzeby pozostają niezbędne, aby utrzymać atrakcyjność inwestycji we frankach szwajcarskich na niskim poziomie, a tym samym zmniejszyć presję na walutę.

Biorąc pod uwagę zmienność walut grupy G8 zauważymy, że od czerwca br. kurs franka szwajcarskiego zyskiwał najbardziej, bo aż 3,81%.

Źródło: mataf.net

Ogólnie rzecz biorąc, globalny wzrost gospodarczy w drugim kwartale był solidny. W gospodarkach rozwiniętych wykorzystanie mocy produkcyjnych nadal ulegało poprawie, a wskaźniki zatrudnienia ponownie wzrosły. Również w gospodarkach wschodzących dynamika gospodarcza utrzymywała się na ogół na dobrym poziomie. Niemniej jednak międzynarodowy handel towarami nieco zwolnił.

Zdaniem Szwajcarskiego Banku Narodowego, sygnały gospodarcze na nadchodzące miesiące pozostają korzystne. Gospodarka światowa, wspierana przez ekspansywną politykę monetarną w rozwiniętych gospodarkach i poprawę sytuacji na rynkach pracy będzie prawdopodobnie nadal rosnąć. Jednak po silnym wzroście w poprzednich kwartałach oczekuje się niewielkiego spowolnienia tempa tego wzrostu.

W 2018 r. SNB nadal przewiduje inflację na poziomie 0,9%, podczas gdy prognoza inflacji w 2019 r. na poziomie 0,8% jest o 0,1 punktu procentowego niższa od prognozowanej w ostatniej ocenie. W 2020 r. SNB przewiduje inflację na poziomie 1,2% w porównaniu z prognozą 1,6% w ostatnim kwartale. Warunkowa prognoza inflacji opiera się na założeniu, że trzymiesięczny Libor pozostanie na poziomie -0,75% w całym horyzoncie prognozy.

Gospodarka Szwajcarii w dalszym ciągu odradza się. Skorygowane dane liczbowe dotyczące PKB za ostatnie lata wskazują na silniejszą dynamikę wzrostu niż pierwotnie zakładano. W drugim kwartale 2018 r. PKB ponownie rósł szybciej niż szacowano. Pozytywny rozwój sytuacji w pierwszej połowie roku wynikał jednak częściowo ze szczególnych czynników. Ogólnie rzecz biorąc, wykorzystanie całkowitych mocy produkcyjnych uległo dalszej poprawie, a bezrobocie również nadal spadało.

Wskaźniki wiodące sugerują, że perspektywy gospodarcze pozostają korzystne. Oczekuje się jednak pewnej utraty dynamiki, spowodowanej lekkim spowolnieniem globalnego wzrostu i łagodzącym efektem niedawnej aprecjacji franka szwajcarskiego. SNB przewiduje obecnie, że wzrost PKB w bieżącym roku wyniesie od 2,5% do 3%, a także dalszy niewielki spadek bezrobocia.

Spoglądając na kurs franka szwajcarskiego zauważymy, że po trwających od połowy lipca br., niezwykle dynamicznych wzrostach, wrzesień przyniósł znaczne spowolnienie i niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy świadkami przynajmniej głębszej korekty spadkowej.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAkcje CD Projekt skorygują w kierunku 160 zł?
Następny artykułZłoto na oporach – powrót do spadków, czy szansa na wzrosty?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here