Naga MarketsKurs franka straci? SNB może być zmuszony sprzedać akcje warte 100 mld dol.Szwajcaria od wielu lat słynie z szerokiego zastosowania demokracji bezpośredniej, jednak mało kto myśli o niej jako o narzędziu wpływającym na zagraniczne rynki kapitałowe. Tak może się stać za sprawą zbliżającego się referendum, w którym Szwajcarzy zdecydują o przyszłości inwestycji Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB).

  • 54% Szwajcarów sprzeciwia się finansowaniu branży zbrojeniowej przez bank centralny.
  • SNB może zostać zmuszone do sprzedaży akcji 300 spółek.
  • Inwestycje banku były częścią interwencji walutowych.

Pacyfiści zyskują poparcie

W alpejskim państwie trwa gorąca dyskusja nad słusznością wspierania firm z branży zbrojeniowej. Jak podaje Bloomberg, według sondażu przeprowadzonego przez gfs.bern 54% obywateli nie zgadza się na inwestycje w takie przedsiębiorstwa. Jeżeli taki sam wynik ujrzymy podczas referendum 29 listopada, to SNB będzie zmuszony do pozbycia się akcji o łącznej wartości ponad 100 miliardów dolarów.

Zobacz również: FTSE 100 najniżej od 5 miesięcy! Rząd rozszerza wsparcie

Projekt nowej legislacji zakłada, że bank centralny i fundusze emerytalne nie będą mogły uczestniczyć w finansowaniu spółek, które ponad 5% przychodu czerpią ze sprzedaży broni. Według szacunków SNB, bank posiada aktywa aż 300 spółek, które mogą zostać objęte zakazem. Stanowi to 11% całego portfela SNB.

Kurs franka zagrożony? SNB będzie musiało zmienić strategię

Jak donosi Bloomberg, szwajcarski bank jest udziałowcem m.in. Boeinga, który odpowiada za produkcję B-52 i Raytheona produkującego pociski Tomahawk. Mimo to, decydenci banku starają się prowadzić neutralną politykę już od jakiegoś czasu. Wśród działań mających „poprawić” neutralność portfolio można wymienić zrezygnowanie z akcji firm produkujących miny przeciwpiechotne.

Inwestycje SNB są bezpośrednio powiązane z interwencjami walutowymi, które miały doprowadzić do osłabienia franka. Z tego powodu celem inwestycji padały akcje spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie, które niekiedy zajmowały się sprzedażą broni.

W piątek kurs franka szwajcarskiego odnotowuje zyski w wysokości 0,24% i wynosi 1,1047.

Wykres przedstawiający zmianę kursu CHF/USD w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here