Naga MarketsKurs franka spadnie do 3,87 zł, funt po 5,40 zł. BNP Paribas z prognozą dla CHF/PLN i GBP/PLNNotowania funta szterlinga w skali 12 kolejnych miesięcy będą oscylowały na poziomie 5,40 zł, prognozuje BNP Paribas (BNPP) podnosząc o ponad 20 groszy swoją prognozę z czerwca. W najnowszym lipcowym raporcie czytamy również o utrzymaniu projekcji dla EUR/PLN w okolicach 4,50 zł w tej samej perspektywie czasowej.

Kurs franka (CHF/PLN) czeka mocniejsza wyprzedaż i wyraźny powrót poniżej 4 zł?

Czerwcowe dane inflacyjne w Szwajcarii (+0,6% r/r) pokazały kształtowanie się wskaźnika CPI znacznie poniżej celu Szwajcarskiego Banku Narodowego. Z drugiej strony wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł 66,7 punktów, co sugeruje, że ożywienie gospodarcze w Szwajcarii pozostaje silne.Podobnie jak w przypadku Europejskiego Banku Centralnego, oczekuje się, że SNB utrzyma stopy bez zmian w nadchodzących latach i wykorzysta interwencje walutowe jako główne narzędzie polityki pieniężnej. Według Szwajcarskiego Banku Narodowego, tamtejsza waluta jest wyceniana zbyt wysoko, co implikuje konieczność utrzymania ujemnych stóp procentowych (-0,75%, najniższy poziom na świecie).

– Powyższe powinno wspierać aprecjację krajowej waluty względem CHF. Brak ostatecznej decyzji w sprawie rozwiązania kwestii kredytów frankowych pozostaje jednak czynnikiem ryzyka dla polskiego złotego. W perspektywie końca roku spodziewamy się jednak spadku notowań pary CHF/PLN w kierunku 4,0 – komentuje biuro maklerskie BNPP.

Wykres techniczny CHF/PLN oczami BNP Paribas

Zespół analityków podaje jednak również scenariusz alternatywny, w którym CHF/PLN rośnie. Aby się zrealizował spełnić musiałyby się wybrane tezy:

  • Dalsze utrzymywanie się zmienności na rynkach w połączeniu z obawami o przyszły poziom wzrostu gospodarczego i wyprzedażą ryzykownych aktywów
  • Potencjalna eskalacja napięć politycznych i handlowych zwiększająca popyt na tzw. bezpieczne aktywa do których należy frank szwajcarski
  • Interwencje Narodowego Banku Polski w celu osłabienia polskiego złotego, przy jednoczesnym braku uczestnictwa w procesie przewalutowania kredytów frankowych
Tabela podsumowująca prognozy BNP Paribas

To również może Cię zainteresować:

Kurs funta zdecydowanie w górę. Poziom 5,40 zł w perspektywie 12-miesięcznej

Pierwsze dwa tygodnie lipca przyniosły wzrost notowań pary GBP/PLN z okolic poziomu 5,24 do niespełna 5,40 a następnie obserwowaliśmy nieznaczną aprecjację polskiego złotego, co przełożyło się na spadek notowań do ok. 5,30.

Ekonomiści BNP Paribas uważają, iż obecnie postęp procesu szczepień w Wielkiej Brytanii znajduje już pełne odzwierciedlenie w wycenie waluty, lecz wciąż rynek podchodzi konserwatywnie do perspektyw zacieśniania polityki monetarnej, co może mieć miejsce w wypadku kontynuacji trendu odbudowy wzrostu gospodarczego. Powyższe miałoby pozytywny wpływ na brytyjską walutę i stanowi obecnie jeden z kluczowych dla inwestorów czynników, który powinni dyskontować kurs funta.

invest

– Z drugiej strony wzrost gospodarczy jak i wysoki poziom inflacji w Polsce sugerowałyby również podwyżki stóp procentowych w kraju, lecz Narodowy Bank Polski jednoznacznie pozostaje w zgodzie z ścieżką luźnej polityki monetarnej. Co więcej, model ekonomistów BNP Paribas potwierdza iż polski złoty jest obecnie bliski swojej wycenie fundamentalnej, pomimo długoterminowych perspektyw do umocnienia. W związku z powyższymi czynnikami, ekonomiści BNP Paribas prognozują kurs GBP/PLN na koniec trzeciego kwartału 2021 roku na poziomie 5,40 zł – napisano w nocie analitycznej.

Wykres techniczny GBP/PLN oczami BNP Paribas

Zaburzeniem scenariusza wzrostowego mógłby być niski spadek PKB w Polsce na tle Europy Zachodniej i gorsze dane makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii. Oprócz tego wśród czynników ryzyka BNPP wymienia problemy z odbiciem aktywności w sektorze usług w Wielkiej Brytanii oraz ujemne stopy procentowe wprowadzone przez Bank Anglii.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkp cargo kurs | dow | akcje gpw | gpw lotos | akcje pkn orlen | wartosc zlotowki | eur pln stooq |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here