Oznaczenie waluty franka szwajcarskiego CHF z klockówPo godzinie 10:00 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) publikował swoją decyzję w sprawie kredytów denominowanych w walutach obcych, na którą z niecierpliwością czekali polscy Frankowicze, instytucje finansowe oraz inwestorzy. Już na kilkanaście minut przed jej publikacją indeks WIG20 zaczął dynamicznie zyskiwać dzięki polskim bankom, a złoty rósł do wszystkich głównych walut. Ostateczna decyzja okazała się korzystna dla frankowiczów, a po jej publikacji złotówka oddawała część zysków.

  • Wyrok TSUE pozytywny z punktu widzenia frankowiczów
  • Notowania złotego po początkowym umocnieniu oddawały zyski do głównych walut
  • Kurs franka poniżej 4 złotych co z pewnością cieszy frankowiczów
  • Kurs euro, dolara i funta traciły do polskiego złotego, jednak bardzo szybko odrabiały straty

Trybunał Sprawiedliwości UE zadecydował, że w przypadku kredytów indeksowanych do walut klauzule abuzywne nie mogą zostać zastąpione ogólnymi przepisami prawa cywilnego. Polskie sądy będą mogły jednak decydować o anulowaniu umowy kredytowej. Wyrok TSUE jest zgodny z korzystną dla klientów opinią rzecznika generalnego tej instytucji z maja, ale też jest mniej więcej zgodny z oczekiwaniami i tym, co już zostało wcześniej zdyskontowane w osłabieniu złotego. EUR/PLN odreagowuje premię za ryzyko i schodzi do 4,3370 zł – wyjaśniał Konrad Białas z TMS Brokers.

Kurs euro testował najniższe poziomy od 16 sierpnia. EURPLN niemal po 4,33 zł

W oczekiwaniu na wyrok TSUE kurs euro osuwał się w trakcie czwartkowej sesji do poziomu 4,33 zł, wybijając lokalne wsparcia. Bardzo szybko rynek odwracał jednak początkową reakcję i zdecydowana większość zysków została zniesiona, a notowania powróciły do okolic sprzed publikacji decyzji.

kurs euro EURPLN 3 października
Kurs euro z odruchem kolanowym do złotego. EURPLN D1

Kurs dolara testował 3,96 zł i… wracał do wzrostów. USDPLN również z odruchem kolanowym

Notowania USDPLN podobnie jak EURPLN w pierwszej reakcji na wyrok TSUE silniej osuwały, testując poziomy poniżej 3,96 zł, jednak po przetrawieniu informacji powracały do wzrostów. W efekcie, o godzinie 10:30 kurs dolara zyskuje do złotówki około 0,1% i jest wyceniany powyżej 3,98 zł.

kurs dolara USDPLN 3.10
Kurs dolara również rozchwiany po TSUE. USDPLN D1

Kurs franka spada poniżej bariery 4 zł, testował poziom 3,95 zł

Odruch kolanowy prezentował również kurs franka, ten jednak nadal traci do złotego, a dynamika deprecjacji wynosi 0,3%. Notowania balansują pod poziomem 3,98 zł i co najważniejsze dla frankowiczów, wybijały psychologiczną barierę 4 złotych, która trzymała cenę na historycznie wysokich poziomach przez ostatnie dwa tygodnie. Jeżeli dzień zakończy się na obecnych pułapach, wtedy notowania CHFPLN będą miały szansę zejść w okolice 3,94 zł.

kurs franka CHFPLN 3.10
Frank poniżej 4 zł! CHFPLN D1

Kurs funta po 4,89 zł. GBPPLN również odrabia część strat

W momencie wyroku TSUE notowania funta szterlinga spadały w okolice 4,86 zł, jednak bardzo szybko odrabiały niemal 3 grosze początkowej deprecjacji. Notowania GBPPLN osuwają się trzecią sesję z rzędu i w czwartek tracą 0,12%, skala spadków mogła być jednak silniejsza.

kurs funta GBPPLN 3.10
Kurs funta nie potrafi znaleźć kierunku. GBPPLN D1

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here