Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

W czternastej odsłonie cotygodniowego programu Artyści Rynków w Comparci24.tv, gościem znanego z anteny Polsat News, Jacka Brzeskiego, byli Łukasz Wardyn i Maciej Leściorz z CMC Markets. W trakcie programu poruszono między innymi kwestię ostatnich wzrostów CHF w stosunku do polskiego złotego i walut zagranicznych. Czy istnieje szansa, że kurs franka zrówna się z euro?


Kurs franka z dużą zmiennością. Jak dalej zachowa się CHF/PLN oraz EUR/CHF

Notowania pary walutowej EUR/CHF w trakcie czwartkowej sesji zyskiwały 0,7%, wcześniej testując najniższe poziomy od lipca 2017 roku. Chociaż do poziomu parytetu (1,00) nadal sporo brakuje, to pojawiają się głosy, czy realizacja takiego scenariusza jest w ogóle możliwa. Dla przypomnienia warto dodać, że ostatni raz notowania eurofranka pokrywały się w 2015 roku po silnych spadkach wywołanych interwencją Szwajcarskiego Banku Centralnego (SNB) i uwolnieniem sztywnego kursu CHF.

Kurs euro do franka, notowania historyczne
Kurs euro do franka, notowania historyczne

Silna czwartkowa zmienność nie ominęła również CHF/PLN. Po środowym teście poziomów powyżej 3,88 zł, kurs franka do złotówki tracił ponad 0,5%, powracając poniżej poziomu 3,86 zł, który od ubiegłego roku trzyma notowania pary walutowej w ryzach.

Kurs franka do złotego, notowania historyczne
Kurs franka do złotego, notowania historyczne

Czy CHF/PLN może osiągnąć 4,20 zł?

„Dynamika zachowania euro do franka i franka do złotego wydają się być bardzo zbliżone, czego głównym stymulantem jest zmienność CHF w stosunku do głównych walut. Historycznie rzecz patrząc po dojściu do poziomu 1,20, EUR/CHF mocno odbijała, co wywołało również reakcję polskiej złotówki” – komentuje Łukasz Wardyn z CMC Markets.

W tym momencie dla złotego najważniejsze poziomy to 3,86 zł oraz 3,90 zł. Jeżeli zostałyby trwale przebite, odpowiadałoby to prawdopodobnie parytetowi EUR/CHF i mogłoby doprowadzić CHF/PLN do 4,20 zł. Łukasz Wardyn uspokaja jednak frankowiczów i zwraca uwagę, że jak na razie najważniejsze poziomy zostały wybronione i nie ma powodów do paniki. Potwierdza to między innymi sentyment klientów CMC Markets, wśród których 86% posiada krótkie pozycje na franku do złotego, a wartość nominalna tych pozycji stanowi 94% wszystkich otwartych transakcji na parze walutowej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here