Naga MarketsFranki szwajcarskie na tle flagiNotowania pary walutowej EUR/CHF wzrosły na przestrzeni ostatnich dni o niemal 270 pips (2,5 proc.), powiększając w ten sposób zasięg trwającej od połowy maja 2020 r. aprecjacji do ponad 550 pips (5,25 proc.). Ostatnia zwyżka notowań EUR/CHF nie odzwierciedla jednak siły euro, lecz słabość franka szwajcarskiego, który w skali ostatniego miesiąca jest najsłabsza spośród walut grupy G8.

  • Kurs franka spadł na przestrzeni ostatnich dni o 2,5 proc.
  • Notowania EUR/CHF znalazły się na najwyższym poziomie od października 2019 r.
  • Frank szwajcarski najsłabszą walutą G8
  • Zdaniem ekonomistów, kurs franka spadnie jeszcze niżej 

Inwestorzy odwracają się od franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski stał się najnowszą ofiarą handlu reflacyjnego. W obawie przed wzrostem inflacji oraz wskutek oczekiwań ożywienia gospodarczego, inwestorzy porzucają aktywa uznawane powszechnie za Safe Haven, do których zalicza się właśnie m.in. frank szwajcarski i lokują swój kapitał w aktywach bardziej ryzykownych, mogących przynieść wyższe stopy zwrotu z inwestycji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/CHF zauważmy, że kurs franka osunął się do najniższego poziomu od października 2019 roku. Ekonomiści zwracają uwagę, że gwałtowne spadki waluty następują w momencie, gdy rentowność obligacji na całym świecie wzrosła, a miedź osiągnęła wieloletnie szczyty.

Weź udział w webinarze: Wykorzystanie formacji cenowych i formacji świecowych w tradingu i poznaj najpopularniejsze formacje cenowe sygnalizujące odwrócenie bądź kontynuację trendu a także dowiedz się jak poprawnie interpretować formacje świecowe

EURCHF Weekly

Spadki te zostaną jednak z pewnością z zadowoleniem przyjęte przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), który wdrożył ujemne stopy procentowe i wydał setki miliardów franków na interwencje walutowe, aby ograniczyć wzrosty CHF i walczyć z deflacją.

Jordan Rochester, strateg w Nomura International Plc. przyznaje, że po kilku niezwykle ciężkich latach, droga do osłabienia franka szwajcarskiego wygląda całkiem jasno. 

W jego ocenie, kurs euro mógłby wzrosnąć do końca roku aż do 1,13 CHF. Jeszcze bardziej niedźwiedzio w stosunku do funta wypowiedział się Manuel Oliveri, strateg walutowy w Credit Agricole, który prognozuje wzrost notowań euro do 1,15 CHF, co byłoby najwyższym poziomem od sierpnia 2018 r.

– Frank nie jest zbyt atrakcyjny jako bezpieczna przystań, ponieważ SNB utrzymuje agresywną politykę, w tym interwencje walutowe, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Z tego punktu widzenia nie należy oczekiwać, że crossy takie jak EUR/CHF będą narażone na duże ryzyko spadkowe, nawet jeśli sentyment do ryzyka miałby się pogorszyć – wskazał Oliveri.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBlue Ridge Bank pozwala klientom kupować bitcoiny tam, gdzie pobierają gotówkę
Następny artykułDo Allegro Smart! dołączył kurier pickpack realizujący dostawy w dniu zamówienia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here