Franki szwajcarskie na tle flagiW trakcie środowej sesji kurs franka do dolara amerykańskiego (USD/CHF) testował najniższe poziomy od 10 dni, kontynuując umocnienie szwajcarskiej waluty, trwające od zeszłego tygodnia. W tym samym czasie frank zyskiwał również do złotówki, podchodząc pod tegoroczne maksima. Silniejsze ruchy zostały zablokowane jednak przez poziom parytetu (1,00).


USD/CHF między młotem i kowadłem, kurs franka w dół?

W połowie lutego notowania USD/CHF kilkukrotnie testowały długoterminowe maksima tuż pod pułapem 1,01, które stanowią ważny opór od maja zeszłego roku. Ostatnie 3 próby przebicia strefy kończyły się deprecjacją kurs dolara w stosunku do franka (nawet o 5%). Tym razem cena ponownie osuwa się na korzyść CHF, drugą sesję z rzędu jest jednak blokowana przez okrągły, psychologiczny poziom wsparcia i parytetu (1,00). Patrząc na wykres w ujęciu historycznym (pomarańczowa linia) strefa ta też odgrywała istotną rolę w ostatnich miesiącach.

Kurs dolara do franka znalazł się więc między przysłowiowym młotem i kowadłem i dopiero wybicie z tej wąskiej konsolidacji da odpowiedź, co dalej. Gdyby cena zeszła poniżej parytetu będzie musiała zmierzyć się ze wstęgą średnich ruchomych, oprócz tego pierwsze istotne wsparcia rysują się dopiero nad 0,97 (minima z 2019 roku) i 0,9550 (dołki z września 2018 roku). Z kolei wybicie nad 1,01 otwiera drogę do wieloletnich maksimów USD/CHF na 1,0350 obserwowanych ostatni raz pod koniec 2016 roku:

kurs USD CHF dolara i franka
Kurs dolara do franka znalazł się w wąskiej konsolidacji. Wygra parytet czy wielomiesięczny opór? Źródło: Tradingview.com

Impas również na polskim złotym, kurs franka blokowany przez 3,82 zł

Zastój notowań CHF w stosunku do USD powoduje, że szwajcarska waluta nie potrafi również mocniej ruszyć w stosunku do złotego. Chociaż CHF/PLN od ponad tygodnia odbija się od tegorocznych maksimów, to nie jest w stanie trwale wybić 3,82 zł (podejmował takowe próby przez 9 sesji z rzędu i ani jedna nie okazała się skuteczna).

Gdyby USD/CHF pokonał 1,01, wtedy kurs franka do złotego również powinien tracić i możliwe będzie zejście pod 3,80 zł, a następnie w kierunku 3,73 zł.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here