Oznaczenie waluty franka szwajcarskiego CHF z klockówDla posiadaczy kredytów we frankach, kurs szwajcarskiej waluty jest jednym z najważniejszych punktów odniesienia na rynku Forex. Jeżeli zastanawiasz się czy warto obecnie nadpłacić swój kredyt lub po prostu wymienić złotówki na franki, to zapoznaj się z poniższą analizą obecnej sytuacji CHF/PLN na wykresie.


Kurs franka mógłby być niższy. CHF/PLN z perspektywą spadku nawet o 9 groszy

Sytuacja franka szwajcarskiego od sierpnia ubiegłego roku nie uległa dużej zmianie. W tym czasie notowania waluty przesuwają się w przedziale maksymalnie 12 groszy, pomiędzy poziomami 3,74 zł oraz 3,86 zł. Przez zdecydowaną większość tego czasu zakres ruchów jest jeszcze węższy i wynosi 9 groszy (do poziomu 3,83 zł). Przy relatywnie większej puli środków, którą chce się wymienić takowe różnice mogą mieć jednak znaczenie.

Sprzedając 10 tysięcy złotych i kupując za nie franki po kursie 3,86 zł otrzymasz niespełna 100 franków szwajcarskich mniej niż w przypadku kursu 3,74 zł. Im wyższe kwoty, tym dysproporcja będzie większa, więc dobrze się zastanowić, w którym momencie zdecydować się na wymianę walut.

W tym momencie – jak widać na poniższym wykresie – kurs franka szwajcarskiego znajduje się bliżej górnego ograniczenia wspominanego we wcześniejszym akapicie przedziału. Ostatnie kontakty z okolicami 3,83 zł powodowały jednak dynamiczniejsze osunięcia, między innymi do wspomnianej strefy 3,74 zł. Oznacza to, że kurs franka może się wyraźnie osunąć w przeciągu kolejnych tygodni i miesięcy, warto więc zachować cierpliwość i poczekać z zakupem CHF.

kurs franka CHFPLN 22 maja 2019
Kurs franka do złotego na wykresie jednodniowym

Kupuj franka w transzach, czyli zarządzanie ryzykiem walutowym

Jeżeli inwestor nie jest pewny czy kurs franka utrzyma się na obecnych poziomach, niespodziewanie spadnie lub dynamicznie wzrośnie, to powinien rozważyć rozłożenie kupna CHF, czy też jakiejkolwiek innej waluty obcej, na mniejsze transze. Dzięki temu zapewni sobie dostęp do określonej ilości franków szwajcarskich, a gdyby cena nagle spadła to dokupi więcej na korzystniejszych poziomach.

Sprawdza się to również w przypadku gdyby cena nagle wzrosła – wtedy dzięki wcześniejszym zakupom poniesiona strata nie jest tak duża i odczuwalna.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here