Miniony tydzień przebiegał na rynkach walutowych stosunkowo spokojnie. Sentyment na notowaniach popularnych walut był mocno zróżnicowany, przez co jedne z nich zyskiwały a inne traciły na wartości. Jak na tle euro, franka szwajcarskiego, funta i dolara amerykańskiego wygląda polski złoty?

Kurs jena największym wygranym tygodnia


Biorąc pod uwagę zmienność na przestrzeni całego tygodnia zauważymy, że najsilniejszą walutą grupy G8 był jen japoński (JPY), który umocnił się aż o 2,71%. Tydzień do udanych zaliczyć może także frank szwajcarski (CHF), którego wzrosty sięgnęły 1,41%. Po czerwonej stronie tego zestawienia na szczególną uwagę zasługują natomiast kursy dolara nowozelandzkiego, funta szterlinga, dolara kanadyjskiego oraz australijskiego, których notowania osunęły się odpowiednio o 0,71%, 0,89%, 1,05% i 1,31%.

Noworoczna zmienność walut grupy G8 | Źródło: mataf.net

Kurs franka największym wygranym tygodnia

W relacji do polskiego złotego najwięcej na przestrzeni minionego tygodnia zyskał kurs franka szwajcarskiego, który wzrósł aż o ponad 6 groszy. Tygodnia do udanych zaliczyć nie mogą natomiast kursy funta i dolara, które osunęły się o 2 grosze.

Kursy walut na rynku Forex w niedzielę, 14 czerwca 2020 r.

Para walutowa Symbol Kurs walutowy Data aktualizacji
Kurs dolara USDPLN 3,9487 zł 14.06.2020, godzina 12:00
Kurs euro EURPLN 4,4441 zł 14.06.2020, godzina 12:00
Kurs funta GBPPLN 4,9521 zł 14.06.2020, godzina 12:00
Kurs franka CHFPLN 4,1460 zł 14.06.2020, godzina 12:00

Kurs euro wzrósł o ponad 7 groszy

Kurs euro osunął się w miniony poniedziałek o 1,5 grosza. Od wtorku do czwartku włącznie obserwowaliśmy natomiast jego umocnienie, w efekcie czego notowania wspólnej waluty wzrastały nawet o ponad 6 groszy, powiększając tym samym trwającą od 3 czerwca br. aprecjację do ponad 11 groszy. Mimo to, w miniony piątek znów pojawiła się reakcja podażowa, która zmniejszyła zasięg tygodniowych wzrostów do zaledwie 0,8 grosza. Licząc natomiast od 3 czerwca, kurs euro wzrósł o ponad 7 groszy.

Biorąc jednak pod uwagę, że rynek nie znalazł się w okolicy żadnego istotnego oporu, deprecjacja ta nie musi wcale oznacza końca ruchu wzrostowego. Podobną sytuację dostrzec mogliśmy bowiem 8 czerwca, kiedy kurs euro osunął się o 1,5 gr. Mimo to, już kolejnego dnia obserwowaliby ponowne wzrosty. Jeżeli tylko i tym razem będzie podobnie, kurs euro mógłby docelowo wzrosnąć nawet w okolice 5,5150 zł.

Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView
Kurs euro do polskiego złotego (EURPLN) | Źródło: TradingView

Kurs franka wzrósł o ponad 12 groszy

Kurs franka zyskiwał od początku tygodnia ponad 12 groszy. W piątek pojawiła się jednak silna reakcja podażowa, która zmniejszyła zasięg trwającej od poniedziałku aprecjacji do zaledwie nieco ponad 6 groszy.

Podobnie jak w przypadku euro, spadki te nie muszą oznaczać jednak końca trwających od początku tygodnia wzrostów. Jeżeli aprecjacja będzie kontynuowana, kurs franka mógłby w najbliższym czasie wzrosnąć nawet do 4,2450 zł.

Jeśli jednak kurs franka będzie kontynuował tendencję spadkową, wówczas należałoby się przygotować nawet na możliwość ponownego przetestowania okolic 4,0680 zł.

Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView
Kurs franka szwajcarskiego do polskiego złotego (CHFPLN) | Źródło: TradingView

Kurs funta spadł w ciągu tygodnia o 2,5 grosza

Kurs funta utrzymywał się na przestrzeni minionego tygodnia na względnie stabilnym poziomie testując przy tym techniczny opór w wysokości 4,99 zł. To właśnie tam już w poniedziałek pojawiła się pierwsza reakcja podażowa. Finalnie, strefa ta odrzucona została natomiast dopiero w piątek, kiedy to kurs funta osunął się aż o 3,5 grosza. Jeżeli tylko spadki będą kontynuowane, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania okolic 4,9120 zł.

Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView
Kurs funta do polskiego złotego (GBPPLN) | Źródło: TradingView

Kurs dolara wzrastał o ponad 6 groszy

Kurs dolara utrzymywał się od początku tygodnia na względnie stabilnym poziomie testując przy tym horyzontalne wsparcie w wysokości 3,90 zł. Dopiero w czwartek pojawiła się większa reakcja popytowa, wskutek której kurs dolara wzrósł o ponad 6 groszy. Warto zwrócić uwagę, że aprecjacja ta zatrzymała się w okolicy najbliższego oporu tj. 3,97 zł, gdzie w piątek pojawiła się już niewielka reakcja podażowa. Trwałe odrzucenie tej strefy mogłoby otworzyć drogę do ponownych spadków w okolice 3,90 zł. Jeżeli jednak kurs dolara dalej będzie się umacniał, wówczas należałoby się przygotować nawet na możliwość przetestowania bariery 4,02 zł.

Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView
Kurs dolara amerykańskiego wobec polskiego złotego (USDPLN) | Źródło: TradingView

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEuro obciążone przez COVID-19 i złe dane gospodarcze. EUR/USD z celem na 1,09
Następny artykułKurs funta poniżej 5 zł. Ile będzie kosztowało euro, dolar, funt i frank w nowym tygodniu?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here