Frank szwajcarski ma za sobą jeden z najlepszych okresów od pięciu miesięcy. Wzrosty majowe do głównych konkurentów na rynku Forex były najsilniejsze od grudnia 2018 roku. W tym czasie kurs franka zyskiwał do polskiego złotego niemal trzy procent, odbijając od tegorocznych minimów. Nie zmienia to jednak faktu, że CHF/PLN kolejny, dziewiąty już miesiąc z rzędu, porusza się w relatywnie wąskiej konsolidacji.


Kurs franka niezmienny od dziewięciu miesięcy. CHF/PLN pozostaje w konsolidacji

Wzrost CHF/PLN na przestrzeni maja wynosił dokładnie 2,8%, rozpędzając się z poziomu 3,74 zł do 3,84 zł testowanych w trakcie poniedziałkowej sesji. Frank ostatni raz znajdował się tak wysoko na początku kwietnia, nie zmienia to jednak faktu, że cena od dziewięciu miesięcy jest domknięta klamrą konsolidacji.

InvestCuffs
kurs franka szwajcarskiego 3 czerwca
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

CHF zyskuje na światowych rynkach w momencie gdy inwestorzy odchodzą od dolara jako bezpiecznej przystani, w obliczu eskalacji wojny handlowej na kolejnych frontach. Szukając spokojniejszych aktywów do przechowywania wartości kierują swoje kroki właśnie w stronę franka, japońskiego jena, czy też złota. Cenny kruszec pokonywał w piątek granicę 1300 dolarów/uncję i w tym momencie znajduje się na najwyższych poziomach od końca marca bieżącego roku.

Zobacz również: Kurs franka 9. miesiąc w konsolidacji. Maj 2019 nie zmienia sytuacji CHF/PLN

Czy frankowicze mają powody do obaw?

Chociaż frank podrożał w maju o 10 groszy, to osoby posiadające kredyty hipoteczne w CHF nie mają jeszcze większych powodów do obaw. Cena nadal nie przetestowała bowiem tegorocznych maksimów na wysokości 3,86 zł, a dopiero ich wyłamanie oznaczałoby trwałe wybicie konsolidacji i możliwość silniejszych wzrostów. Jeżeli scenariusz taki by się zrealizował, wtedy kolejny ważny opór wypada na 3,90 zł gdzie przebiegają minima z 2016 i 2017 roku.

Jak na razie jednak kurs franka od sierpnia ubiegłego roku nie był w stanie wybić 3,86 zł, a każdy kontakt z poziomem kończył się spadkami o 12 groszy w kierunku dolnej bandy ruchu bocznego na wysokości 3,74 zł.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here