Frank szwajcarski ma za sobą jeden z najlepszych okresów od pięciu miesięcy. Wzrosty majowe do głównych konkurentów na rynku Forex były najsilniejsze od grudnia 2018 roku. W tym czasie kurs franka zyskiwał do polskiego złotego niemal trzy procent, odbijając od tegorocznych minimów. Nie zmienia to jednak faktu, że CHF/PLN kolejny, dziewiąty już miesiąc z rzędu, porusza się w relatywnie wąskiej konsolidacji.


Kurs franka niezmienny od dziewięciu miesięcy. CHF/PLN pozostaje w konsolidacji

Wzrost CHF/PLN na przestrzeni maja wynosił dokładnie 2,8%, rozpędzając się z poziomu 3,74 zł do 3,84 zł testowanych w trakcie poniedziałkowej sesji. Frank ostatni raz znajdował się tak wysoko na początku kwietnia, nie zmienia to jednak faktu, że cena od dziewięciu miesięcy jest domknięta klamrą konsolidacji.

kurs franka szwajcarskiego 3 czerwca
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym

CHF zyskuje na światowych rynkach w momencie gdy inwestorzy odchodzą od dolara jako bezpiecznej przystani, w obliczu eskalacji wojny handlowej na kolejnych frontach. Szukając spokojniejszych aktywów do przechowywania wartości kierują swoje kroki właśnie w stronę franka, japońskiego jena, czy też złota. Cenny kruszec pokonywał w piątek granicę 1300 dolarów/uncję i w tym momencie znajduje się na najwyższych poziomach od końca marca bieżącego roku.

Zobacz również: Kurs franka 9. miesiąc w konsolidacji. Maj 2019 nie zmienia sytuacji CHF/PLN

Czy frankowicze mają powody do obaw?

Chociaż frank podrożał w maju o 10 groszy, to osoby posiadające kredyty hipoteczne w CHF nie mają jeszcze większych powodów do obaw. Cena nadal nie przetestowała bowiem tegorocznych maksimów na wysokości 3,86 zł, a dopiero ich wyłamanie oznaczałoby trwałe wybicie konsolidacji i możliwość silniejszych wzrostów. Jeżeli scenariusz taki by się zrealizował, wtedy kolejny ważny opór wypada na 3,90 zł gdzie przebiegają minima z 2016 i 2017 roku.

Jak na razie jednak kurs franka od sierpnia ubiegłego roku nie był w stanie wybić 3,86 zł, a każdy kontakt z poziomem kończył się spadkami o 12 groszy w kierunku dolnej bandy ruchu bocznego na wysokości 3,74 zł.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here