Franki szwajcarskie na tle flagiKolejną sesję z rzędu kurs franka testuje poziom 3,84 zł, który jest uporczywie odrzucany. Historia z ostatnich kilkudziesięciu sesji pokazuje, że testy te zazwyczaj kończyły się niepowodzeniem doprowadzając prędzej lub później do silniejszej korekty spadkowej. W czerwcu frank osuwał się o 1,8%, testując poziomy pod 3,78 zł. Czy tym razem będzie podobnie?


Kurs franka nie potrafi pokonać istotnych oporów i reaguje spadkami

Strefa oporowa blokująca kurs franka od początku roku wypada na wysokości 3,83 zł. Poziom 3,84 zł również pełni jednak istotną rolę, podobnie jak 3,86 zł, będący górnym ograniczeniem niemal dwuletniej konsolidacji. Jak widać na wykresie cena CHF/PLN w tym trzygroszowym przedziale nie potrafi utrzymać się przez dłuższy okres czasu.

Kontakt z nią powodował silniejsze spadki w styczniu, marcu, kwietniu oraz na początku czerwca. Pod koniec miesiąca kurs franka ponownie testuje poziomy powyżej 3,83 zł, nie potrafiąc trwale wybić 3,84 zł, rysując serię długich górnych knotów. W pierwszej kolejności może to oznaczać powrót w okolice 3,81 zł, gdzie przebiega obecnie 50-okresowa średnia ruchoma, następnie zejście do 3,775 zł (minima z marca b.r.), a ostatecznie deprecjację w kierunku 3,74 zł, gdzie przebiegają tegoroczne dołki:

kurs franka CHFPLN 25 czerwca
Kurs franka do złotego na wykresie dziennym. CHF/PLN D1

Kurs dolara i euro tracą do franka. Jedynie złoty stawia opór?

Co ciekawe, na światowych rynkach frank szwajcarski może cieszyć się z bardzo dobrej koniunktury. Zeszły tydzień przyniósł najsilniejsze jednodniowe umocnienie indeksu CHF od początku 2018 roku, a wskaźnik testuje najwyższe poziomy od ubiegłorocznego grudnia. Głównym powodem jest między innymi nieustępująca słabość kursu dolara. USD/CHF tarci już 3 duże figury od poziomy parytetu, testując we wtorek 0,97 CHF, najniższe poziomy od września 2018.

W tym samym czasie kurs euro do franka szwajcarskiego utrzymuje się na rocznych minimach, nie potrafiąc przełamać podażowej presji obserwowanej nieprzerwanie od szczytów kwietniowych. W momencie gdy sytuacja CHF do głównych konkurentów rynku Forex zaczęłaby się odwracać, wtedy również CHF/PLN powinien silniej osuwać z obecnych poziomów.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here