Naga Markets

Kurs franka (EUR/CHF) na 7-letnich minimach. Czy będzie niżej niż w 2015?Frank szwajcarski umacnia się wobec euro, a notowania są na 7-letnich minimach. Sytuacja gospodarcza w Szwajcarii jest znacznie lepsza niż w strefie euro, a SNB przedsięwziął zdecydowane kroki zacieśniania polityki pieniężnej. Czy to oznacza dalszą zniżkę EUR/CHF?

  • Inflacja CPI w Szwajcarii wyniosła zaledwie 3,4% rdr w lipcu
  • Tymczasem w strefie euro było to 8,9% rdr

EUR/CHF najniżej od 2015 roku

Kurs euro do franka szwajcarskiego (EUR/CHF) pod koniec czerwca runął na wieść o zaskakującej podwyżce stopy procentowej przez SNB. Od tamtej pory notowania konsekwentnie opadały, aż do poziomu 0,97, który wybity został wraz z końcem lipca.Krótką przerwą w zniżce okazało się odbicie w kierunku 0,98, którego następstwem okazało się kolejne zejście do 0,9715 w środę przed południem. Zatem, ponownie notowania zatrzymały się na kluczowym wsparciu, które ostatnim razem zatrzymało korektę w pamiętnym rajdzie franka w 2015 roku.

Jednak eksperci z Credit Agricole nie są przekonani co do tego, że frank szwajcarski umocni się w znacznym stopniu wobec euro. Zakładają, że to właśnie 0,97 ma być poziomem wsparcia, który powstrzyma dalszą zniżkę. Prognoza CA wskazuje na odbicie w kierunku 1,00 dol., który mógłby zostać osiągnięty w przyszłym roku.

TradingView Chart
Kurs EUR/CHF. Źródło: tradingview.com

– Ciągłe problemy EUR prawdopodobnie zrównoważyły nieśmiały wzrost apetytu na ryzyko na rynkach finansowych, podczas gdy CHF był w niewielkim stopniu poruszany przez czynniki krajowe. – stwierdzili analitycy Credit Agricole.

Stopa inflacji CPI w Szwajcarii w lipcu wyniosła 3,4% w ujęciu rocznym, poniżej prognozy 3,5% i tyle samo co w czerwcu. To relatywnie niewiele w porównaniu do strefy euro, gdzie wskaźnik ten wyniósł 8,6% rdr (dane wstępne).

Zobacz również: Jen w cieniu dolara. Możliwe, że nie na długo – uważa Goldman Sachs

– Ostatnie dane inflacji CPI w Szwajcarii nie naruszyły scenariusza SNB zakładającego stabilizację inflacji powyżej 3% w III kwartale 2022 roku, co jak na razie powinno wystarczyć szwajcarskiemu bankowi centralnemu do kontynuacji zacieśniania na wrześniowym posiedzeniu. – zauważyli analitycy Credit Agricole. – Ewentualność, że inflacja w Szwajcarii mogła osiągnąć szczyt na skromniejszym poziomie w porównaniu z innymi krajami G10 sugeruje, że gospodarka szwajcarska może być mniej narażona na ryzyko stagflacji, a jednocześnie jest już lepiej zabezpieczona na ewentualne poważne zakłócenia w dostawach energii.

XTB

Zdaniem analityków CA, rozwój sytuacji w tym zakresie może mieć kluczowe znaczenie dla krótkoterminowego losu CHF, którego ostatnie umocnienie może być już w pełni sił, chyba że obawy geopolityczne lub energetyczne w Europie ulegną dramatycznej eskalacji.

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszamy do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: indeks dax | kruk akcje kupno | średni kurs dolara | playway notowania | giełda benefit | brokerzy stp |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here