Naga MarketsFrank z bezpiecznej przystani do „atrakcyjnego kurortu”. CHF spadnie do 3,86 złSzwajcarska waluta uważana jest przez międzynarodowych inwestorów za „bezpieczną przystań”, do której udają się, gdy na rynkach dominuje niepewność, czego doskonałym przykładem był 2020 r. Kurs franka okazał się najsilniejszy w stosunku do dolara amerykańskiego, zyskując rekordowe 9% w skali roku. Jednak zdaniem analityków TMS Brokers bezpieczne przystanie takie jak frank (i jednocześnie japoński jen) w 2021 roku mogą zostać zdegradowane do pozycji „atrakcyjnych kurortów”, z których traderzy skorzystają jedynie chwilowo, wybierając bardziej ryzykowne aktywa.

  • Zgodnie z najnowszymi prognozami TMS Brokers kurs franka ma tracić między innymi do euro oraz polskiego złotego
  • Projekcja dla końca 2021 roku sugeruje, że para walutowa EUR/CHF wzrośnie do poziomu 1,12, a CHF/PLN spadnie do 3,86 zł, zdecydowanie osuwając się z obecnych obszarów cenowych
  • Wydana 16 grudnia prognoza dla kursu franka (przy cenie spot 4,11 zł) uwzględnia jednocześnie spadek do 3,76 zł w skali kolejnych 24 miesięcy

Kurs franka straci przez szczepionkę i poprawę warunków gospodarczych

Rozpoczynające się na całym świecie szczepienia przeciwko koronawirusowi spowodowały, że rynek ponownie uwierzył w możliwość powrotu do normalności co bardzo wyraźnie wycenia na amerykańskim oraz zagranicznych rynkach akcji. Odpływ kapitału do bezpieczniejszych aktywów powoduje, że tracić będzie na tym kurs franka oraz japońskiego jena, tak silne w okresie podwyższonej niepewności, szczególnie w pierwszej części 2020 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Bardziej sprzyjające warunki ekonomiczne w Europie i mniejsza awersja do ryzyka powinny skutkować malejącym apetytem na bezpieczne przystanie. Odbicie gospodarcze w strefie euro oraz wyciszenie ryzyk brexitu tworzą argumenty za osłabieniem CHF – komentowali analitycy TMS Brokers.

Nie bez znaczenia dla sytuacji na franku szwajcarskim pozostaje również polityka pieniężna lokalnego banku centralnego. Z próbami umocnienia się CHF ten robi coraz więcej, aby zbijać wartość swojej rodzimej waluty, co również będzie działało deprecjacyjnie na wycenę franka względem euro. Gdy natomiast zyskuje EUR/CHF, na parze walutowej CHF/PLN widać ruchy spadkowe.

Kurs franka (CHF/PLN) oczami TMS Brokers. Źródło: Tradingview.com

Wyzwaniem dla Szwajcarskiego Banku Narodowego będzie przeciwdziałanie presji na umocnienie franka. Jest mało prawdopodobne, aby SNB porzucił negatywne stopy procentowe (-0,75 proc.) i masowe interwencje na rynku walutowym. Nasze prognozy zakładają powolne tempo wzrostu EUR/CHF i dopiero w drugiej połowie 2021 r. zakładamy, że przyspieszenie globalnego wzrostu będzie stopniowo zdejmować presję aprecjacyjną z franka.

Spadek CHF/PLN do poziomu 3,86 zł oznaczałby test najniższych poziomów od przełomu października i listopada 2019 roku i spadek wartości franka szwajcarskiego z obecnych poziomów o ponad 30 groszy. Jak widać na poniższym wykresie pod koniec roku frank testował najwyższe poziomy od kilku miesięcy w efekcie rzekomej interwencji NBP na rynku walutowym w celu osłabienia PLN.

POBIERZ RAPORT WALUTOWY BEZPŁATNIE!

Kurs złotego będzie się umacniał również do euro i dolara

Z najnowszych prognoz zespołu analitycznego TMS Brokers wynika, że złoty będzie zyskiwał nie tylko do franka szwajcarskiego, ale również do pozostałych głównych walut. Projekcja domu maklerskiego zakłada między innymi, że kurs euro powróci poniżej poziomu 4,30 zł, ma to nastąpić jednak dopiero pod koniec 2022 roku.

O wiele silniejszą aprecjację złotówki będzie można obserwować w relacji do dolara amerykańskiego, który ma być jednym z głównych przegranych przyszłego roku. W ocenie TMS para walutowa USD/PLN będzie silniej traciła w 2021 osuwając się ostatecznie do poziomu 3,40 zł.

– Na generalnie spokojniejszym tle polityczno-ekonomicznym większa skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka implikuje aprecjację waluty głównie względem USD – napisano w projekcjach.

Deprecjacja nie ominie również funta szterlinga, para walutowa GBP/PLN nie pokona jednak zakresu zmienności obserwowanego w tym roku, wynika z prognoz TMS Brokers. W IV kw. bieżącego roku kurs funta miałby znaleźć się w okolicach 4,83 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here