Naga MarketsKurs franka (CHF/PLN) spadnie do 3,84 zł, dolar (USD/PLN) będzie kosztował 3,36 zł, prognozuje BNP ParibasZdaniem analityków Biura Maklerskiego BNP Paribas (BNPP) polską złotówkę w przeciągu następnych trzech oraz dwunastu miesięcy czeka wyraźne umocnienie. Kurs euro w długim terminie ma osuwać się do 4,30 zł, dolar spadać poniżej 3,36 zł, frank szwajcarski pokonać barierę 3,84 zł, a funt szterling powrócić wyraźnie poniżej pułapu 5 zł. Przemawiać ma za tym między innymi apetyt inwestorów na waluty rynków wschodzących (wyższe stopy zwrotu) oraz kontynuacja luzowania polityki w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i Rezerwy Federalnej (Fed) w większej skali niż zrobi to Narodowy Bank Polski (NBP).

  • Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne w Polsce i ograniczenie rozwoju pandemii COVID-19 mają według BNPP wspierać polskiego złotego
  • W krótkim terminie biuro maklerskiego spodziewa się utrzymania konsolidacji głównych par walutowych z polskim złotym, jednak w kolejnych miesiącach roku widoczne ma być coraz wyraźniejsze umocnienie
  • Zagrożeniem dla tego scenariusza będzie ponowna interwencja walutowa NBP lub komentarze Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugerujące, że złoty jest zbyt mocny
Prognozy BNPP dla głównych par z PLN w horyzoncie 3 oraz 12 miesięcy. Źródło: BNPP

Kurs euro w kierunku 4,30 zł, funt spadnie do 4,93 zł

– W dłuższym horyzoncie podtrzymujemy nasze prognozy, oczekując umiarkowanego umocnienia złotego w 2021 r. (spadek kursu EUR/PLN do 4,30) i następnie jego konsolidacji wokół tego poziomu w 2022 r. Wsparciem dla powyższego scenariusza są także prognozy ekonomistów BNP Paribas, w których zakładają relatywnie niski spadek dynamiki PKB dla polskiej gospodarki w 2020 roku (-3,3% r/r) względem pozostałych krajów z regionu, a następnie wyraźnego odbicia koniunktury w 2021 r. (PKB +4,9% r/r) – komentują analitycy BNPP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analiza techniczna EUR/PLN. Źródło: BNPP

Jak wiać na powyższym wykresie, kluczową strefą wsparcia dla eurozłotego w długim terminie pozostaje okolica 4,40-4,38 zł, jednak eksperci biura maklerskiego zakładają jej ostateczne wybicie i zejście do poziomów obserwowanych ostatni raz na początku ubiegłego roku.

Jeżeli chodzi natomiast o funta, to od początku roku brytyjska waluta była pod wpływem ruchu aprecjacyjnego, czemu sprzyjała umowa handlowa zawarta pod koniec ubiegłego roku między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Rajd zabrnął tak daleko, że w tym tygodniu za jednego GBP chwilowo płacono nawet 5,28 zł. Sytuacja ma się jednak stabilizować w kolejnych miesiącach, dzięki czemu GBP/PLN powróci poniżej psychologicznego wsparcia 5 złotych.

– Prognoza ekonomistów banku zakłada aprecjację pary GBP/USD do poziomu 1,44 na koniec 2021 r., jednakże przy równoczesnym osłabieniu dolara również względem złotego przekłada się na lekki spadek notowań GBP/PLN w kierunku poniżej 5,0 zł – wyjaśnia BNPP.

Kurs franka wyniesie 3,89 zł, a kurs dolara spadnie do zaledwie 3,36 zł

W trakcie ostatniego miesiąca polski złoty zyskiwał względem szwajcarskiego franka. CHF, który był jedną z najsilniejszych walut 2020, w roku bieżącym nie potrafi sobie poradzić i wyraźnie traci, spadając w tym tygodniu chwilowo do poziomu 4,06 zł. Co prawda do pokonania ważnego wsparcia czterech złotych jeszcze daleko, to ma ono ostatecznie nastąpić w długim terminie.

– Z analiz strategów BNP Paribas wynika, iż ze względu na retorykę Szwajcarskiego Banku Centralnego, który uważa szwajcarską walutę za przewartościowaną, co szkodzi szwajcarskiej gospodarce, frank posiada obecnie potencjał do deprecjacji. Względem polskiego złotego w perspektywie kolejnych kwartałów podchodzimy pozytywnie, widząc przestrzeń do umocnienia się krajowej waluty, co przekłada się na oczekiwany spadek kursu CHF/PLN – napisano w dalszej części raportu. BNPP zakłada, że kurs franka spadnie do 4 zł w perspektywie 3M i do 3,83 zł w perspektywie 12M.

Opanowanie epidemii koronawirusa i powrót światowej gospodarki na wzrostową ścieżkę dynamiki PKB i w konsekwencji wzrost „apetytu na ryzyko” będą zdaniem BNPP dodatkowym czynnikiem, który powinien wspierać wzrost walut rynków wschodzących i działać niekorzystnie na bezpieczne przystanie, do których zalicza się CHF.

Analiza techniczna USD/PLN. Źródło: BNPP

Z kolei widoczny na powyższym wykresie dolar (USD/PLN) pozostaje „uwięziony” pod ważną strefą oporu wyznaczaną na wysokości minimów z lutego-marca 2020 roku. Strefa ta ciąży parze walutowej i może wspierać presję spadkową w kolejnych miesiącach.

– Widzimy przestrzeń do aprecjacji złotego wynikającą z lepszych perspektyw gospodarczych oraz korzystnego dla waluty bilansu rozliczeń z zagranicą, na koniec 1Q’21 ekonomiści BNP Paribas oczekują notowań w okolicach 3,65, natomiast w perspektywie końca 2021 roku jest to poziom 3,44 – piszą analitycy BNPP.

Ich zdaniem w skali 12 miesięcy za dolara zapłaci 3,36 zł, czyli najmniej od ponad 3 lat.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa wti forum | dax analiza | notowania ropy wti | wti kurs | kurs eur |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here