Naga MarketsKurs franka (CHF/PLN) spada do 4,19 zł pomimo wzrostu bezrobocia
Maciej Przygórzewski, Walutomat.pl

Pomimo bardzo słabych danych dotyczących polskiej gospodarki, między innymi załamania produkcji przemysłowej oraz wyraźnego spowolnienia sprzedaży detalicznej, kurs polskiego złotego znalazł się pod koniec miesiąca na ponad dwumiesięcznych maksimach, a notowania euro (EUR/PLN), dolara (USD/PLN), czy też franka (CHF/PLN) wybijają istotne konsolidacje. O powodach siły złotego w obliczu słanych danych wewnętrznych na antenie Comparic24.tv mówił Maciej Przygórzewski, ekspert Walutomat.pl.

  • Indeks złotego zyskuje we wtorek 0,23%, i testuje najwyższe poziomy od drugiej połowy marca
  • Wszystkie główne waluty tracą silnie do polskiej złotówki, wybijając istotne konsolidacje
  • Złotówce nie przeszkadzają ani zeszłotygodniowe dane, ani najnowsze informacje dotyczące wzrostu stopy bezrobocia
  • Kurs PLN zyskuje dzięki wzrostowi apetytu na ryzyko inwestorów zagranicznych i poszukiwaniu wyższych stóp zwrotu między innymi w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Te artykuły również Cię zainteresują
Sytuacja w Polsce zła, jednak nie gorsza niż zagranicą

Wskaźniki makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki w marcu i kwietniu pokazują wyraźne załamanie, to nie odbiega jednak od rezultatów państw ościennych i największych gospodarek strefy euro. W efekcie, nie są negatywnym zaskoczeniem dla inwestorów, którzy spodziewali się złej koniunktury w obliczu lockdownu gospodarczego.

Dodając do tego spadek awersji do ryzyka na rynkach zagranicznych, odwrócenie od walut bezpiecznych przystani i powrót kapitału na bardziej ryzykowne rynki giełdowe, sentyment risk-on rozlewa się również na waluty krajów wschodzących, w tym polskiego złotego.

PLN ponownie nie jest więc zależny od sytuacji wewnętrznej, ale od kondycji rynków bazowych oraz umocnienia EUR/USD.

Waluty nie wycenia się na zasadzie: dane są dobre lub dane są złe, tylko na zasadzie: dany obszar gospodarczy daje lepsze perspektywy niż obszary ościenne. W momencie, gdy dane z Polski są porównywalne z danymi z Unii Europejskiej, to nie ma powodu do paniki – komentuje Maciej Przygórzewski z Walutomat.pl.

Jego zdaniem polski złoty pozostawał bardzo długo relatywnie słaby w stosunku do lokalnej kondycji gospodarczej, a obecnie rynek jest świadkiem uwolnienia i dyskontowania wyceny.


waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here