Kurs franka (CHF/PLN) spada 3. dzień z rzędu, funt z kolei mocno odbija na rynku ForexPo piątkowym wystrzale w górę polski złoty w poniedziałek pozostaje stabilny i na początku nowego miesiąca utrzymuje się na wysokości 3-tygodniowych szczytów. Sytuacja na poszczególnych parach walutowych jest jednak mieszana. Najsilniej do złotego traci kurs franka (CHF/PLN) oraz kurs euro (EUR/PLN), natomiast kurs dolara amerykańskiego (USD/PLN) oraz kurs funta szterlinga (GBP/PLN) mocniej korygują wzrostowo.

Finax
  • Kursy walut w poniedziałek, 1 lutego 2021 roku, prezentują się następująco: euro kosztuje 4,5097 zł, dolar 3,7334 zł, frank 4,1669 zł i funt 5,1200 zł.
  • Frank i euro tracą na początku nowego tygodnia i miesiąca do polskiej waluty, z kolei dolar i funt starają się korygować
  • Większość par utrzymuje ważne wsparcia i opory, wybijać je próbuje jedynie CHF/PLN

Frank tanieje trzeci dzień z rzędu. Co dalej z CHF/PLN?

Kurs franka w trakcie poniedziałkowej sesji usuwa się o 0,3%, w efekcie czego para walutowa CHF/PLN rozszerza korektę spadkową na trzeci dzień z rzędu i dzisiaj za franka płaci się już 4,16 zł. Dla szwajcarskiej waluty jest to najniższa wycena od pierwszych dwóch tygodni stycznia bieżącego roku.

Jeżeli tempo wyprzedaże się utrzyma, to nie można wykluczyć testu poziomu 4,15 zł. Dalsze spadki wydają się jednak mało prawdopodobne, szczególnie że właśnie w okolicach tego poziomu ostatni raz interweniował Narodowy Bank Polski.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro również spada. EUR/PLN walczy z 4,51 zł

Swoją wyprzedaż do polskiej złotówki w poniedziałek kontynuuje również kurs euro. Warto przypomnieć, że jeszcze w miniony czwartek para walutowa EUR/PLN testowała poziomy powyżej 4,56, a już dzisiaj za to samo euro płaci się 4,51 zł, co jest najniższą wartością od trzech tygodni.

Analitycy polskich banków nie spodziewają się jednak pokonania poziomu 4,50 zł, gdyż w tym tygodniu obraduje bank centralny i najprawdopodobniej utrzyma swoje gołębie stanowisko względem gospodarki oraz złotówki. Jednocześnie należy pamiętać, że zbliżający się poziom 4,50 zł, spowodował ostatni raz, że Narodowy Bank Polski zdecydował się na aktywnie osłabienie złotego na rynkach finansowych.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara odbija do złotego i na rynkach światowych. USD/PLN pod oporem

W momencie, gdy euro oraz frank szwajcarski kontynuują wyprzedaż w stosunku do złotego, kurs dolara stara się odrabiać część spadków i rośnie w poniedziałek o 0,3%. Para walutowa USD/PLN utrzymuje się jednak poniżej ważnego poziomu 3,75 zł i za jednego dolara płaci się w poniedziałek około 3,73 zł.

Podobnie jednak jak na powyżej opisywanych parach walutowych, również tutaj analitycy nie spodziewają się większej zmienności w przeciągu kolejnych sesji. Dołki z drugiej połowy stycznia rysujące się na wysokości poziomu 3,72 zł, powinny zapewnić skuteczne wsparcie i blokować mocniejsze osunięcia.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta rośnie najmocniej, a GBP/PLN odbija od wsparcia 5,10 zł

Liderem poniedziałkowy wzrostów na rynku walutowym jest kurs funta szterlinga, który rośnie do wszystkich głównych walut, a do polskiego złotego zyskuje niemal 0,4%. Pod koniec ubiegłego tygodnia para walutowa GBP/PLN spadała do poziomu 5,10 zł, jednak dzisiaj odrabia część strat i za funta płaci się 5,12 zł.

Jak widać jednak na poniższym wykresie od strony technicznej nie zmienia się zbyt wiele. GBP/PLN nadal zależny jest od dwóch poziomów, a mianowicie od wspomnianego 5,10 zł oraz od strefy oporu wypadającej na wysokości 5,15 zł, czyli poziomu testowanego pod koniec stycznia. Dla kursu funta był to jednocześnie najwyższy poziom cenowy od maja ubiegłego roku.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here