Franki szwajcarskie na tle flagiW piątek polski złoty pozostaje relatywnie stabilny, do głównych konkurentów na rynku walutowym, a większość par z PLN znajduje ważne wsparcia. Kurs franka wyłamuje się z tej tendencji, a CHF/PLN pokonuje poziom 4,10 zł. Natomiast kurs dolara i kurs funta zatrzymały się kolejno na 3,62 oraz 3,90 zł. Sprawdź, ile zapłacisz za wymianę walut pod koniec tygodnia.

  • Kursy walut w piątek, 18 grudnia 2020 roku: dolar kosztuje 3,6220 zł, frank 4,0931 zł, funt 4,9047 zł i euro 4,4365 zł
  • Na rynku Forex w piątkowy poranek nie widać nadmiernej zmienności, najsilniej do złotego traci kurs funta
  • Frank szwajcarski otworzył sobie natomiast drogę do pogłębienia osunięć w kierunku 4,05 zł

Kurs franka poniżej 4,10 zł. CHF/PLN pod presją podażową

Kurs franka po dynamicznych spadkach w czwartek i wybiciu poziomu 4,10 zł, w piątek utrzymuje się na najniższych poziomach od początku miesiąca i kosztuje 4,09 zł. Co prawda zmienność w poranek ostatniej sesji tygodnia jest na parze walutowej CHF/PLN praktycznie niewidoczna, jednak fakt zejścia poniżej istotnego wsparcia, którym jest właśnie poziom 4,10 zł otwiera drogę do dalszych spadków franka szwajcarskiego.

Kurs waluty w tym momencie ma otwartą drogę do osunięcia w stronę najniższych poziomów z czerwca, lipca sierpnia oraz września bieżącego roku, wypadających na wysokości poziomu 4,05 zł. Ciężko jednak zakładać, że w tym roku albo na początku przyszłego, kurs franka szwajcarskiego powróci w okolice psychologicznego poziomu 4 zł. Zanegowaniem okazji spadkowych będzie powrót pary walutowej CHF/PLN nad poziom 4,10 zł.

Kurs franka do złotego (CHF/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs funta w piątek przy 4,90 zł. GBP/PLN pod presją przez Brexit

Najsilniej w trakcie piątkowej sesji traci kurs funta szterlinga. Para walutowa GBP/PLN w czwartek znajdowała się tuż pod poziomem 4,95 zł, jednak pod koniec sesji oddawała zdecydowaną większość zysków. W piątek natomiast kurs funta osuwa się i traci do polskiego złotego ponad 0,2%, a w momencie publikacji artykułu kurs pary walutowej z polskim złotem wynosi 4,90 zł.

Notowaniom funta cały czas ciążą informacje dotyczące negocjacji handlowych pomiędzy UE oraz UK. Tak długo jak nie uda się uzyskać ostatecznego porozumienia, nie można wykluczyć, że na brytyjskiej walucie utrzymywała będzie się presja oraz spora zmienność, która jest wyraźnie widoczna na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni.

Kurs funta do złotego (GBP/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs dolara stabilizuje się przy 3,62 zł. USD/PLN najtańszy od połowy 2018 r.

Po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, kurs dolara notował bardzo silne osunięcia, w efekcie czego znalazł się na najniższych poziomach do walut zagranicznych od niemal 3 lat.

Napędzało to rajdy wzrostowe wielu konkurencyjnych walut, zyskiwały na tym również waluty ryzykowne z koszyka rynków wschodzących, do których zalicza się między innymi polski złoty, który dynamicznie zyskiwał do dolara przez dwie sesję z rzędu, a w piątek zatrzymuje się na wysokości poziomu 3,62 zł. Ostatni raz para walutowa USD/PLN poruszała się na tak niskich poziomach w połowie 2018 roku.

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Kurs euro konsoliduje w przedziale 4,42-4,45 zł

Kurs euro w piątek nie wykazuje większej zmienności, a para walutowa EUR/PLN nadal oscyluje na wysokości poziomu 4,43 zł. Po wybiciu ważnej strefy wsparcia 4,45 zł, kurs euro korzysta z tego poziomu obecnie jako oporu i wyraźnie pod nim konsoliduje.

Obecny zakres konsolidacji wypada pomiędzy 4,42 zł i właśnie 4,45 zł. Wybicie dołem tego kanału zmienności otwiera drogę do minimów z sierpnia, które znajdują się na wysokości 4,37 zł, natomiast próba wybicia górą, pozwoliłaby parze walutowej ponownie przetestować okolice 4,50 zł.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) na wykresie dziennym. Źródło: Stooq.pl

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here