Gdyby zignorować funta brytyjskiego można byłoby stwierdzić, że polski złoty testuje istotne poziomy w stosunku do wszystkich głównych konkurentów rynku walutowego. Kurs euro znajduje się ponownie pod 4,27 zł, kurs dolara próbuje wybijać 3,80 zł, a funt szwajcarski podejmuje walkę z lokalnym oporem na 3,85 zł. Sprawdź czwartkowe kursy walut, 18 lipca 2019 r.

Czwartkowe kursy walut w pigułce:

  • Kurs euro (EUR/PLN) walczy z poziomem 4,27 zł
  • Kurs dolara (USD/PLN) konsoliduje pod 3,80 zł
  • Kurs franka (CHF/PLN) próbuje ponownie przebijać 3,85 zł
  • Kurs funta (GBP/PLN) spadał poniżej 4,71 zł
Para walutowa Kurs Nazwa
EURPLN 4,2626 euro
USDPLN 3,8004 dolar
GBPPLN 4,7402 funt
CHFPLN 3,8482 frank

Kurs dolara wisi w próżni pod 3,80 zł. USD/PLN konsoliduje

Na wykresie dolara do euro, notowania przesuwają się pomiędzy poziomami horyzontalnymi wyznaczanymi już jakiś czas temu. Jednym z nich jest strefa 3,80 zł, którą kurs dolara testował dwukrotnie w styczniu 2019 roku, na początku maja i obecnie walczy z nią w lipcu. Poziom skutecznie blokuje wyraźniejszą aprecjację USD/PLN, a w szerszej perspektywie para walutowa zawisnęła w próżni – jej górnym ograniczeniem są maksima z drugiej połowy czerwca nad 3,81 zł, dolnym natomiast okolice dołków kwietniowych nad 3,77 zł. Oprócz tego dodatkowe, lokalne wsparcie zapewnia średnia ruchoma z 50 ostatnich sesji.

Wybicie wspomnianego układu konsolidacyjnego jest niezbędne, jeżeli USD/PLN ma zwiększyć swoją zmienność. Kolejne kluczowe poziomy to:

  • Opory: 3,84 zł (maksima z marca) oraz 3,86 zł (tegoroczne maksima mierzone po zamknięciach sesji)
  • Wsparcia: 3,74 zł (minima z marca), 373 zł (dołki z czerwca) oraz główne ograniczenie długoterminowego ruchu bocznego na wysokości 3,72 zł (minima z 2019).

Kurs euro również konsoliduje. EUR/PLN walczy z poziomem 4,27 zł

Europejska waluta do złotówki w tym tygodniu spadała w okolice 4,255 zł, jednak w drugiej połowie tygodnia próbuje odbijać i ponownie zmierza w stronę oporu na wysokości 4,27 zł. Ten wyznaczany jest przez minima, które kurs euro rysował w drugiej połowie kwietnia i stanowi jednocześnie dolne ograniczenie dawnej konsolidacji (wybitej w czerwcu) oraz górne ograniczenie obecnej konsolidacji (jej dolna banda to 4,24 zł).

Podobnie więc jak w przypadku jak dolara do złotego, EUR/PLN czeka na wybicie zamkniętego obszaru. Wyjście górą otworzyłoby teoretycznie drogę ponownie w stronę 4,31 zł.

Kurs funta (GBP/PLN) testuje poziomy poniżej 4,71 zł i próbuje skromnie odbijać

Kolejne tygodnie okresu wakacyjnego utwierdzają inwestorów w przekonaniu, że kurs funta szybko nie powróci do wzrostów. Po wczorajszym teście poziomów poniżej 4,71 zł (najniższych od początku roku), GBP/PLN próbował delikatnie korygować, jednak czwartkowa sesja ponownie przynosi spadki. Od połowy czerwca sytuacja nie ulega większej zmianie i para walutowa konsoliduje na wielomiesięcznych minimach.

Kurs franka ponownie walczy z 3,85 zł. Czy CHF/PLN tym razem wybije poziom?

Od początku czerwca poziom 3,85 zł testowany był już kilkukrotnie. Pierwsze dwie próby kończyły się silniejszymi osunięciami CHF/PLN. Kolejny raz notowania znalazły się pod istotnym oporem w tym miesiącu, tym razem jednak pierwszy kontakt nie wywołał dynamicznej reakcji spadkowej. Wsparcie zapewnia 3,84 zł, a czwartkowa sesja przynosi kolejną próbę wybicia poziomu, który jest ostatnim przystankiem przed przetestowaniem i ustanowieniem nowych tegorocznych maksimów przez kurs franka.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here