Naga MarketsKurs franka (CHF/PLN) bez reakcji na pozew Frankowiczów przeciwko Skarbowi PaństwaW środę, wystosowano pozew, w którym Pozwanym jest Skarb Państwa, a Powódką jest Barbara Husiew, która będzie reprezentowana przez Kancelarię Radcy Prawnego Radosława Górskiego. Pozew dotyczy odpowiedzialności za szkody poniesione przez osoby korzystające z umów obarczonych ryzykiem walutowym, biorące kredyty lub pożyczki (indeksowane lub denominowane) w walutach obcych. Kurs franka (CHF/PLN) nie reagował na najnowsze doneisienia.

  • Kancelaria Radcy Prawnego Radosława Górskiego pozywa Skarb Państwa.
  • Pozew dotyczy brak informacji o ryzyku kredytowym mimo jej pełnej identyfikacji.
  • Do pozwu, przystąpiło na ten moment 400 osób.
  • Frank w środę kosztuje 4,16 zł i konsoliduje poniżej poziomu 4,20 zł od połowy ubiegłego miesiąca

Zobacz również: Komputronik lepiej poradził sobie z pandemią COVID-19 niż oczekiwał

Ryzykowne produkty bankowe spowodowały straty majątkowe miliona polaków

Cała sprawa, o której mowa w opisywanym pozwie, zaczęła się już w 2002 roku, kiedy to organy Państwowe mając świadomość ryzyka, kiedy kredytobiorcy decydowali się na korzystanie z kredytów i pożyczek obarczonych ryzykiem walutowym, nie informowały klientów o nim. Opisywane, ryzykowne produkty, były sprzedawane na masową skalę jako bezpieczne i zdecydowanie korzystniejsze od innych pod kątem finansowym.

Mimo pełnej identyfikacji ryzyka, Organy Administracji Państwowej nie podjęły żadnych skutecznych działań interwencyjnych, ostrzegawczych albo chociaż informacyjnych. Oliwy do ognia dodaje fakt, że w całej sprawie dochodziło do nacisków ze strony politycznej.

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Do Polski zbliżały się skutki kryzysu gospodarczego, a klienci w dalszym ciągu byli zachęcani do korzystania z bardzo ryzykownych rozwiązań kredytowych. Nadzór finansowy w żadnym stopniu nie chronił konsumentów, przed mającymi nadejść wydarzeniami.

Celem pozwu grupowego jest przede wszystkim przesądzenie o tym, że za szkodę konsumentów, którzy zawarli umowy objęte ryzykiem walutowym odpowiedzialność, poza bankami, ponosi również Skarb Państwa. Takie rozstrzygnięcie otworzy, członkom postępowania grupowego, drogę do uzyskania odszkodowania w uproszczonym procesie, w którym wykazać należy wyłącznie wysokość szkody – napisano na stronie Stop Bankowemu Bezprawiu.

Pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Źródło: bankowebezprawie.pl

Zaniedbania ze strony Skarbu Państwa są odczuwalne do dnia dzisiejszego. Są to m.in.: dziesiątki tysięcy wypowiedzianych umów, licytacji komorniczych, rozpady rodzin, choroby, w tym depresje, a nawet samobójstwa. Konsekwencje te, opisano m.in w Raporcie Kancelarii Prezydenta o skutkach społecznych nieuczciwych instrumentów finansowych odnoszących się do walut obcych.

Kurs franka (CHF/PLN) bez reakcji na informację o pozwie

Notowania franka szwajcarskiego w stosunku do polskiej waluty wynoszą w środę 4,16 zł i nie reagowały na doniesienia dotyczące pozwu zbiorowego. Kurs CHF/PLN od połowy ubiegłego miesiąca utrzymuje się w konsolidacji pomiędzy poziomem 4,20 zł oraz dołkiem wyznaczanym na początku czerwca (4,06 zł).

Kurs franka od ponad 3 miesięcy utrzymuje się na historycznie wysokich poziomach. Źródło: Tradingview.com

Na rynku giełdowym od poranka widać natomiast osłabienie się sektora bankowego. Indeks WIG-Banki osuwa się o 2%, a akcje Pekao tracą 2,2%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here