Naga MarketsKurs franka bliski 4,30 zł, to przykład słabości złotego, twierdzi P. Kwiecień (XTB)Podwyżka stóp procentowych na kilka dni wzmocniła złotego. Jednak polska waluta jest znów bardzo słaba.

  • Gdy słabną waluty rynków wschodzących złoty się osłabia, jednak wówczas, gdy waluty tych krajów odrabiają straty, odbicie złotego jest znacznie mniejsze.Słaby kurs złotego

– Złoty zaczął zachowywać się tak, jakby tylko połowicznie był walutą rynków wschodzących – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Dzieje się tak z dwóch powodów. Pierwszym jest podejście NBP do inflacji. Bagatelizowanie jej przez wiele miesięcy w argumentacji przedstawianej przez prezesa NBP. Praktycznie ujemne stopy procentowe bardzo osłabiały złotego. Podwyżka podstawowej stopy procentowej o 40 pkt. bazowych tego nie zmieniła, rynek czeka na kolejne podwyżki.

– Inflacja zadomowiła się na poziomie dużo powyżej celu inflacyjnego i jest duże ryzyko, że nie jest to stan przejściowy.

Drugim powodem słabości złotego jest spór, w którym Polska znalazła się z UE.

– Rynek lubi plotki, dlatego niebezpieczne jest, że story o polexicie zaczyna utrwalać się na rynku – wyjaśnia ekspert XTB. – W przypadku rynków krajów wschodzących jest tak, że jeżeli przejdziemy przez punkt krytyczny dotyczący na przykład zaufania do polityki banku centralnego, to bardzo trudno będzie odzyskać dawno pozycję w ocenie inwestorów.

Przykładem słabości złotego jest kurs franka szwajcarskiego, który jest bliski 4,30 zł, jego minimum z 52 tygodni to 4,07, a maksimum – 4,33 zł. Minimum dotyczyło notowań z 1 czerwca.

– Frankowicze nie mogą mieć nadziei, że przy mocnym franku wobec innych walut dojdzie do reakcji szwajcarskiego banku centralnego, bo ten już doświadczył sytuacji, gdy przegrał broniąc kursu franka – dodaje P.Kwiecień.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułJak zarabiać na wynajmie nieruchomości? RTG NIERUCHOMOŚCI, odc. 6.
Następny artykułWIG20 najwyżęj od 3 lat, WIG na historycznych maksimach. Co dalej z GPW?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here