Naga Markets600140765_kiepas_stopy
Marcin Kiepas, Tickmill

W minionym tygodniu kurs franka szwajcarskiego testował poziomy powyżej 3,85 zł, najwyższe od końcówki marca. W związku z tym, czy osoby posiadające kredyt we frankach powinny mieć powody do obaw, czy mogą nadal spać spokojnie? Jak wyjaśnia Marcin Kiepas, analityk Tickmill, winnym umocnienia CHF nie jest słabość złotówki, ale bardzo dobra kondycja szwajcarskiej waluty na zagranicznych rynkach.


Złoty trzyma się mocno, kurs franka jest jednak jeszcze mocniejszy

Gdy na rynkach zwiększa się ryzyko, inwestorzy chętnie zwracają się w stronę franka, który traktowany jest jako bezpieczna przystań w czasach wzmożonej awersji do bardziej niebezpiecznych aktywów. Powrót zainteresowania frankiem jest widoczny od maja, czyli od momentu eskalacji wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Odpowiedzią na „nieciekawe czasy” okazał się więc CHF, a razem z nim złoto i japoński jen.

„Ostatnie, piątkowe osłabienie złotego do franka, był efektem tąpnięcia pary euro-frank, co przyniosło silniejszą reakcję na CHF/PLN. Jest jednak również dobra wiadomość – prawdopodobieństwo dalszych wzrostów franka jest mało prawdopodobne. Z jednej strony temat wojen handlowych wygasł, z drugiej cięcia stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną złagodzi nastroje co do rynkowych wzrostów” – komentuje Marcin Kiepas.

Kurs franka nie skorzysta również z polityki Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który z jednej strony prowadzi silnie dostosowawczą politykę pieniężną, z drugiej w swoich ruchach naśladuje Europejski Bank Centralny (EBC). Ten natomiast nachyla się w gołębią stronę i przygotowuje do luzowania. W efekcie, SNB może przybrać podobną retorykę co ostatecznie osłabi kurs franka szwajcarskiego, również do złotówki:

Kurs franka relatywnie wysoko, nadal jednak w ryzach

Czynniki fundamentalne, polityka pieniężna i kondycja gospodarcza wskazują, że CHF/PLN nie powinien kontynuować obecnych umocnień. Co więcej, cena podeszła pod poziom, którego nie udało się wybić od sierpnia ubiegłego roku i który skutecznie blokuje próby silniejszej aprecjacji:

Kurs franka konsoliduje do złotego już niemal od roku
Kurs franka konsoliduje do złotego już niemal od roku

W efekcie od niemal 12 miesięcy sytuacja na CHF/PLN nie ulega silniejszej zmianie. Kurs franka podchodzi w okolice 3,85 zł, po czym dynamiczniej osuwa w kierunku 3,74 zł, gdzie z kolei znajduje się dolne ograniczenie konsolidacji. Historia powtarzała się w tym okresie już trzykrotnie i wiele wskazuje na to, że tym razem będzie podobnie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here