Franki szwajcarskie na tle flagiW kończącym się powoli maju 2019 roku, kurs franka szwajcarskiego dziewiąty miesiąc z rzędu utrzymywał się w najwęższej i najdłuższej od co najmniej trzech lat konsolidacji w stosunku do polskiego złotego. W tym czasie zmienność CHF/PLN nie przekroczyła 3,5%, a dla porównania w tym samym okresie w 2017 roku wynosiła prawie 9%.


Kurs franka stanął w miejscu, brak kierunku od niemal roku

Maj 2019 jest kolejnym miesiącem, w którym kurs franka utrzymywał się w przedziale około 13 groszy, pomiędzy poziomami 3,73 zł oraz 3,86 zł. Ostatni raz podobna konsolidacja była obserwowana na przełomie 2015 i 2016 roku, chociaż nawet w jej obszarze krótkoterminowa zmienność bywała większa.

Jak widać na poniższym wykresie miesięcznych CHF/PLN, cenę od dołu dodatkowo wspiera 50-okresowa średnia ruchoma, będąca benchmarkiem cen z kilkudziesięciu ostatnich miesięcy. Gdyby frank przebił górne ograniczenie konsolidacji, wtedy mógłby otworzyć sobie drogę do maksimów z 2015 w okolicach psychologicznej bariery czterech złotych:

kurs franka 27 maja 2019 r
Kurs franka szwajcarskiego na wykresie miesięcznym

W momencie gdy stabilizacja kursowa i brak zmienności nie jest na rękę spekulantom i inwestorom próbującym zarobić na zmianach kursu, to z takiego rozwoju sytuacji niezaprzeczalnie cieszą się posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich. W ujęciu historycznym kurs franka co prawda nie znajduje się najniżej, jest jednak mocno stabilny i od dłuższego czasu nie prezentuje żadnych niespodzianek.

CHF/PLN z korektą spadkową? Perspektywy dla franka w czerwcu

Przybliżając wykres i przyglądając się konsolidacji w ujęciu sesji dziennych (każda świeca odpowiada jednemu dniu), widać, że oprócz głównego ograniczenia ruchu bocznego, w jego wnętrzu istotną rolę pełni również poziom 3,83 zł, gdzie cena wielokrotnie się zatrzymywała.

Maj 2019 przynosi jedynie fałszywe wybicie obszaru, a w bieżącym tygodniu ponowny powrót do jego zakresu, co może oznaczać chęć silniejszej korekty ostatnich wzrostów. Jeżeli impuls spadkowy nie zostanie powstrzymany przez średnie ruchome, to może dotrzeć do minimów z marca na 3,775 zł i ewentualnie rozszerzyć zasięgi do dolnego ograniczenia konsolidacji tuż nad 3,73 zł.

kurs franka D1 27 maja 2019
Kurs franka szwajcarskiego na wykresie dziennym

Sygnałem, że korekta będzie kontynuowana może być między innymi poniedziałkowe niedźwiedzie odrzucenie nowych maksimów przez indeks szwajcarskiej waluty (który mierzy jej relatywną siłę w stosunku do ważonego koszyka walut). Wspomniany indeks testował najwyższe poziomy od ponad miesiąca, co spotkało się z niemal natychmiastową reakcją podaży.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here