kurs franka szwajcarskiegoW 2019 roku kurs franka szwajcarskiego czterokrotnie testował poziomy powyżej 3,84 zł i za każdym razem reakcja cenowa była dokładnie taka sama. Najnowszym przykładem jest zeszłotygodniowy, kiedy to po teście wspomnianego poziomu notowania CHF/PLN ponownie przeszły do odwrócenia. W efekcie w poniedziałek frank wraca pod istotną strefę oporu i handlowany jest po 3,82 zł.


Kurs franka w kierunku 3,775 zł lub 3,74 zł

Nieudane próby wybicia poziomu 3,84 zł i strefy oporu z górnym ograniczeniem na 3,83 zł w przeszłości doprowadzały do spadków w dwóch kierunkach. Pierwszy z nich to minima z marca na wysokości 3,775 zł, drugi mieści się natomiast w okolicach dołków ze stycznia i kwietnia, na wysokości 3,74. Dodatkowo kurs franka może napotkać po drodze jeszcze krótkoterminową barierę pod 3,81 zł:

kurs franka do złotego
Kurs franka szwajcarskiego do złotówki na wykresie dziennym

Sytuacja techniczna CHF/PLN nie ulega wyraźniejsze zmianie od początku sierpnia ubiegłego roku. W tym czasie cena trzykrotnie testowała górne ograniczenie rozpostartej na szerokości kilkunastu groszy konsolidacji. Dolne ograniczenie testowane było zdecydowanie częściej, bowiem aż sześciokrotnie. Gdyby miało dojść do jego ewentualne wybicia, wtedy kurs franka mógłby spaść nawet do 3,86 zł, gdzie przebiegają minima z lipca 2018.

Frank nie był tak silny do dolara od początku roku

W momencie gdy kurs franka traci do złotego, świetnie radzi sobie do dolara, który był największym przegranym minionego tygodnia. Od poziomu parytetu USD/CHF osuwa się o ponad dwie duże figury i w piątek testuje najniższe poziomy od początku roku. W przeciągu trzech sesji spadki wyniosły około 2,5% i dopiero poniedziałek przynosi nieznaczną korektę wzrostową.

Powodem osłabienia dolara było zeszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej (FED), która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, redukując jednocześnie prognozy dla PKB. Inwestorzy uznali, że ryzyko cięcia stóp w najbliższej przyszłości znacznie wzrosło, co doprowadziło do spadków USD.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here