XTB

Kurs forinta

Kurs dostarcza TradingView.com

Forint kurs

Forint węgierski HUF

Forint (magyar forint) jest oficjalną walutą Węgier. Pomimo, że kraj jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, wciąż nie wprowadził euro. Pierwsze wzmianki forincie pojawiły się w XIII wieku. Nazwa pochodzi od miasta Florencja, ponieważ to właśnie tam były wybijane złote monety, które kiedyś nazywały się “florentinus”. Forint nie jest jedyną walutą, która obowiązywała na terenie Węgier. Wcześniej była to korona węgierska, która stosowana była od 1926 roku, a także pengo (od 1947 roku). Kod walutowy ISO forinta to 4217: HUF, można spotkać się także ze skrótem “Ft”. Warto dodać, że na terenie Węgier można posługiwać się także euro, wspólną walutą można płacić aż w 90% punktów. Jednak w przypadku takiej płatności, trzeba się liczyć z tym, że resztę otrzymamy w forintach.

Nadzór nad kursem forinta sprawuje Narodowy Bank Węgier (Magyar Nemzeti Bank), pełni on funkcję banku centralnego. Bank powstał w 1924 roku, działa na podstawie umowy o Narodowym Banku Węgier. MNB należy do Europejskiego Systemu Banków Centralnych, gdzie jego udział wynosi 77 milionów euro. Siedziba banku znajduje się w Budapeszcie, jednak cała instytucja składa się jeszcze z 26 departamentów nad którymi nadzór sprawuje prezes. Aktualnym prezesem (w 2019 roku) jest György Matolcsy, Z ważniejszych stanowisk należy jeszcze wymienić 3 wiceprezesów i 10 dyrektorów wykonawczych. Polityka Narodowego Banku Węgier opiera się bezpośrednim celu inflacyjnym. Bank interweniował w 2003 roku, wtedy też kurs forinta ruszył o ponad 2,26%. Wpływ na zachowanie się kursu forinta węgierskiego ma także rząd Węgier. Wpływ na walutę ma także rząd.

Narodowy Bank Polski publikuje kurs forinta codziennie, oprócz sobót i niedzieli. Węgry są popularnym kierunkiem dla Polskich turystów. Polacy mogą wymieniać PLN na HUF w wielu kantorach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Kurs forinta węgierskiego w kantorach może się nieznacznie różnić od tego podawanego przez NBP. FOrint jest bardzo “słabą” walutą, dlatego też przy wymianie w kantorze można się spotkać najczęściej z wartością określoną w stosunku do 100 forintów. W ostatnich latach polski złoty zyskuje do węgierskiej waluty.

Monety i banknoty

W przeszłości forint dzielił się na 100 fillerów, ale od 1999 roku monety zostały wycofane. Powodem była ich bardzo niska wartość. Wycofywanie mniejszych nominałów trwało dalej. W marcu 2008 roku z obiegu wypadły monety o wartości 1 i 2 forinty. Rok później wycofano banknot o wartości 200 forintów, który został zastąpiony monetą. Aktualnie w obiegu znajdują się następujące monety: 5, 10, 20, 50, 200 forintów.

HUF monety forint węgierski
Forint – monety

Z kolei banknoty opiewają na: 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 forintów. Na banknotach przedstawione są znane wizerunki postaci historycznych z Węgier. Podobnie jak inne banknoty na świecie, również forint posiada zabezpieczenia, mające przeciwdziałać fałszowaniu. HUF jest zabezpieczony przez znak wodny, nitkę zabezpieczającą, mikrodruk , a także świecące włókna w kolorze seledynowym, czerwonym i niebieskim, ponadto każdy z banknotów posiada swój unikalny numer seryjny.

HUF banknoty
Forint węgierski – banknoty

Wykres forinta do dolara amerykańskiego USDHUF

Jeśli chodzi o wykres pary walutowej USDHUF, kurs zbliża się do historycznych szczytów. W momencie sporządzania tego wpisu za jednego dolara trzeba zapłacić blisko 300 forintów węgierskich. Trend od bardzo długiego czasu jest wzrostowy, dlatego tez posługując się maksymą “trend jest Twoim przyjacielem”, należy oczekiwać kontynuacji wzrostów i wybicia historycznych poziomów maksymalnych.

Wykres USDHUF
USDHUF

Wykres forinta do polskiego złotego PLNHUF

Z kolei patrząc na notowania funta do polskiego złotego, sytuacja wygląda podobnie jak na USDHUF. W ostatnim czasie kurs osiągnął najwyższe poziomy w historii, wybijając góra poziom 76 forintów za jednego złotego, niemniej mogliśmy obserwować szybkie cofnięcie. To jednak nie powinno raczej zanegować tendencji wzrostowej, jaką obserwujemy od dłuższego czasu na tej parze walutowej.

Wykres PLNHUF
PLNHUF
KOMENTARZE WALUTOWE
KOMENTARZE WALUTOWE