Naga MarketsKurs eurodolara (EUR/USD) z szansą na złamanie październikowych szczytów. Sytuacja USD/CNHOstatnie doniesienia wskazują, że Joe Biden mógł przejąć kluczowe głosy elektorów w Georgii, co jeszcze bardziej zbliża go do prezydentury. Oczywiście, nie odbędzie się ona bez zgrzytów – najbliższe tygodnie przyniosą prawne przepychanki i ostatecznie o wyniku zadecyduje Sąd Najwyższy. Ta polityczna niepewność utrzyma się do 20 stycznia, kiedy to powinno dojść do zaprzysiężenia nowego prezydenta. Rynkom to jednak nie przeszkadza.

Joe Biden z coraz większym prawdopodobieństwem zwycięstwa. Oczekiwanie na dane z Departamentu Pracy

Nie brak wręcz głosów, że konfiguracja Biden, ale Demokraci bez Senatu jest tak właściwie bardzo dobra, gdyż daje szanse na złagodzenie tonu w relacjach zagranicznych (w tym z Chinami) bez większej rewolucji podatkowej w USA, której Demokraci nie będą w stanie przepchnąć przez Kongres. Ale i jest też druga strona medalu w postaci wsparcia fiskalnego – Republikanie w Senacie nie będą hojni dla Bidena i Demokratów, choć mogą być bardziej skłonni do jakiegoś kompromisu.

Tymczasem dzisiaj o godz. 14:30 poznamy ważne dane Departamentu Pracy za październik. Nawet lepszy odczyt może zostać przyjęty chłodno, bo każdy widzi COVID-owe statystyki (ponad 100 tys. nowych przypadków w USA) i zastanawia się jak to wpłynie na koniunkturę w listopadzie. Tymczasem FED wprawdzie powtórzył wczoraj swoją gotowość do działań w razie potrzeby, ale warto wspomnieć, że jeszcze kilkanaście tygodni temu Jerome Powell dał wyraźnie do zrozumienia, że efektywność działań wsparcia w gospodarce zależy od aktywnego udziału dwóch elementów – polityki monetarnej, ale i też fiskalnej.

Ostatnie dni przyniosły wyraźną ucieczkę od dolara, na czym skorzystało euro. Inwestorzy zapomnieli o tym, że w grudniu Europejski Bank Centralny najpewniej poluzuje politykę, a jedną z możliwości może być cięcie stóp procentowych (chociaż jest to mniej prawdopodobne, od kombinacji zwiększenia QE i uruchomienia dodatkowych pożyczek dla banków). Ważnym czynnikiem dla euro mogą być też ustalenia dotyczące tzw. europejskiego funduszu ratunkowego – optymizm polityków nie stoi do końca z faktami. Reasumując, wspólna waluta ma przed sobą wiele tematów ryzyka, w tym gigantyczną niepewność, co do czasu trwania wprowadzanych w wielu krajach masowych lockdownów.

Wykres dzienny EURUSD

To wszystko każe sie zastanowić nad tym, jak duże są szanse na złamanie okolic październikowych szczytów przy 1,1860-80. Niewykluczone, że ten rejon okaże sie mocną przeszkodą (przynajmniej w perspektywie najbliższych kilku dni).

Rosnąca perspektywa wygranej Joe Bidena w wyborach w USA to dobra informacja dla chińskich aktywów – przynajmniej tak sądzi rynek, co przejawiło się w ostatnich dniach wyraźnym umocnieniem juana, ale i też wzrostami na tamtejszych rynkach akcji. Tyle, że trudno jest jednoznacznie ocenić jaki kierunek przybierze jego polityka – ważnym punktem może okazać się Tajwan, który do tej pory mógł liczyć na mocne wsparcie ze strony USA, co z kolei mocno irytowało Chiny.

Niewykluczone, zatem, że rynek poszedł “za szybko i za daleko”. Silny juan nie będzie na rękę też samym Chińczykom. Kilka tygodni temu Ludowy Bank Chin próbował podejmować działania mające na celu osłabienie tego trendu.

Wykres dzienny USDCNH

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here