Naga MarketsKurs eurodolara (EUR/USD) ponownie schodzi poniżej 1,1830. Sytuacja techniczna NZD/USDW nadchodzących dniach wątek amerykańskich wyborów może nieco przysłonić negatywną otoczkę związaną z szalejącą pandemią COVID-19. Ale czy wniesie wątek optymizmu? Kluczowy wpływ na nastroje mogą mieć wyniki sondaży, jakie zostały przeprowadzone w ostatni weekend, czyli po już po debacie prezydenckiej w nocy z 22 na 23 października.

Ostatnia prosta kampanii w USA. Oczekiwanie na wyniki sondaży

Pierwszym rodzynkiem jest badanie przeprowadzone przez Rasmussena, częściowo przed wspomnianym pojedynkiem polityków (bo 21-22.10), ale i też po nim (25.10). Nieoczekiwanie wskazało ono na wygraną Trumpa o 1 p.p. Co pokażą inni? Czy w takim razie średnia pokaże na spadek przewagi Bidena z obecnych 7,8 p.p. do jakichś 3-4 p.p.? Jeżeli tak, to wynik wyborów 3 listopada będzie dużą zagadką. Wsparciem dla Trumpa mogą być słowa Bidena o wygaszeniu przemysłu naftowego – mogą mu dać głosów w tych stanach, gdzie jest to wciąż istotna gałąź gospodarki dająca miejsca pracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tym samym podwyższone emocje i niepewność przed wyborami, będą wpływać na większą zmienność na Wall Street, ale i też selektywnie wspierać dolara (zwłaszcza z tymi walutami, gdzie decydenci będą zmuszeni podejmować radykalne działania w celu ograniczenia transmisji COVID-19 w społeczeństwie).

We wpisie wczoraj po południu zwracałem uwagę na to, że kluczowe w ostatnich dniach było ponowne zejście poniżej 1,1830. To nasila presję na złamanie strefy wsparcia przy 1,1780-1,1800 i zejście niżej w stronę dolnego ograniczenia kanału wzrostowego – obecnie 1,1740. Nie można też wykluczyć, że będą podejmowane próby jego wybicia dołem.

Wykres dzienny EURUSD

Wsparciem dla dolara może być niepewność, co do wyniku listopadowych wyborów, a także wątek pandemiczny w Europie. Francja już wprowadza lockdown w trzech największych miastach od piątku.

Od kilku dni widać trudności ze złamaniem strefy oporu 0,6690-0,6710. Niemniej waluty Antypodów radzą sobie nieźle, biorąc pod uwagę nawracające globalne obawy dotyczące pandemii. Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to problem selektywny. Australia wychodzi z lockdownów, a COVID-19 został stłumiony. Podobnie stabilna sytuacja jest w Nowej Zelandii. Tym samym kluczowym wątkiem staje się polityka monetarna. Jeżeli w przyszłym tygodniu RBA nie zdecyduje się na poluzowanie polityki, to zredukuje to też obawy wokół posunięć RBNZ. Brak tego “ciężaru” może pomóc notowaniom AUDUSD i NZDUSD.

Wykres dzienny NZDUSD

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here